Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
217 postów 5030 komentarzy

Wiek XXI to już teraz

Jerzy Wawro - Rewolucja naukowo techniczna przechodzi w fazę, w której jej społeczne skutki będą coraz większe. Świat jest na zakręcie. Przestańmy więc myśleć o jego dogonieniu ale szukajmy optymalnej ścieżki rozwoju.

Z cyklu ginące zawody: technik drogownictwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdy rząd zabierał się za wspieranie szkolnictwa zawodowego, można było czuć niepokój. Ale chyba nikt się nie zdawał sprawy ze skali zagrożenia.

Kiedy w czasach PRL'u uczęszczałem do Technikum Drogoweo-Geodezyjnego, powszechne było przekonanie, że beton robi się tak samo – niezależnie od ustroju. Bycie technikiem lub inżynierem dawało poczucie wolności i niezależności. Komunistyczna propaganda była wówczas (późny Gierek) toporna i można było ją traktować z przymróżeniem oka. Nie chodziłem na żadne pochody (raz w klubie sportowym obiecali nam nowe dresy, więc zrobiliśmy wyjątek) ani na czyny społeczne. Kiedyś, gdy prawie cała klasa odmówiła udziału w czynie społecznym, zostaliśmy „ukarani” jakimiś pracami na rzecz szkoły – w trakcie lekcji zresztą.....

Wspominam to z nostalgią nie tylko dlatego, że to okres młodości. Później był bandyta Jaruzelski i stan wojenny. Moje poczucie wolności zostało przytłumione przez nawrót „dyktatury ciemniaków” i związane z tym polityczne zniewolenie. Te odczucia powróciły wraz z rządami PO :-(.

 

Rozmawiałem niedawno z kolegą, który wspominał radosne poczucie wolności, gdy po zniesieniu wiz mógł swobodnie wyjeżdżać za granicę.... W trakcie tej rozmowy, odnosząc się do współczesnej Polski, użyłem sformułowania „to państwo”. Poprawił mnie natychmiast: „nasze państwo”. Poniekąd słusznie. Jako zwolennik Tuska może i powinien uważać, że to ich państwo. Ale na pewno nie nasze. To, co wyprawiają tuskoidzi, w naszym państwie byłoby nie do pomyślenia. Trudno nawet znaleźć odpowiednie określenie dla ich działalności. Podeprę się tekstem Wojciecha Młynarskiego:

bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:

"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"

 

Czasem facetów, żeby mieć spokój, ktoś tam przerzuci

do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia...

 

Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali,

już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali.

 

Dowiedziałem się wczoraj od znajomego nauczyciela, że władze zabroniły w „moim” technikum naboru na kierunek „technik drogownictwa”. Sprawdziłem – na stronach technikum widnieje napis: „nabór na kierunek „technik drogownictwa" został zawieszony na rok szkolny 2013/2014. Podobno z powodu braku zaplecza zapewniającego praktyczną naukę zawodu. No bo szkoła nie dysponuje nawet walcem drogowym, nie mówiąc już o nowoczesnej wytwórni mas bitumicznych. Teraz przynajmniej zrozumiałem, dlaczego likwiduje się w Polsce przemysł stoczniowy. Kto miałby kształcić specjalistów, skoro nie ma żadnego technikum posiadającego własne doki.

 

Ogłoszenie tej decyzji w tym momencie daje władzom pewność, że kierunek nie ruszy – nawet jeśli decyzja zostanie cofnięta. A jeszcze niedawno dyrektor szkoły chwalił się, że udało mu się uratować szkołę przed reformami zapoczątkowanymi przez rząd Buzka. Nie mów hop, jeśli nie przeskoczysz.....

 

Trudno wskazać jakieś racjonalne powody tej decyzji, alternatywne wobec „rządów ciemniaków”. Ale mnie – złośliwcowi – jednak się udało. Przychodzi mi mianowicie na myśl związek z niedawnym marszem protestacyjnym. Marsz ten poprzedziła Msza św. z udziałem władz lokalnych (i to niezależnie od przynależności politycznej). Kościół znów bezczelnie mieszał się do polityki, a w swej homilii franciszkanin o. Eliasz Hetmański zasugerował nawet, że dzisiaj nadal powinniśmy śpiewać „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Może nie przyszłaby mi do głowy taka absurdalna myśl, gdyby nie uprawdopodobniały jej wcześniejsze restrykcje rządu wobec naszego regionu....

KOMENTARZE

 • @Brat Żorża 19:27:08
  Proszę o nie zaniżanie lotów do poziomu "nikandera".
  Komentarz opiera się o podwójny błąd logiczny.
 • @Jerzy Wawro
  Tam, gdzie ja mieszkam wystapila podobna sytuacja, tyle, ze chodzi o szkole. Na szczescie szkola dostala jeszcze rok na nabor. Mysle, ze panstwo sie po prostu zwija. Ewakuuje. Uwazam, ze nasi liberalowie, zarowno z UW jak i KLD, po prostu wierza w ten caly liberalizm. A ze wychodzi odwrotnie niz obiecywal byl Friedmann to ... winien jest Narod a nie falszywa doktryna. A wiec po nas chocby potop.
 • @Brat Żorża 19:27:08
  W naturze ludzkiej ma Pan dwa wyjscia jak nieszczescie. Albo wodka, albo Bog.

  https://www.youtube.com/watch?v=kgwgIomZr2c
 • @Brat Żorża 20:11:40
  Argument jest w porządku, tyle, że "dla bystrzaków".
  Z tego, że zachodzi f(osoba, zdarzenie) nie wynika, że dla każdego z ze zbioru Z zachodzi f(osoba, z) - tu jest błąd pierwszy. Nie wynika też, że dla każdego k ze zbioru K zachodzi f(k,z) - to błąd drugi.
 • @misiek1111 20:00:54
  Akurat ta małostkowość i głupota jest swoistym wkładem PO - związek z liberalizmem nie jest tu oczywistym.
  Szkoła, którą chcą zniszczyć jest szkołą z tradycjami, jedną z najlepszych na Podkarpaciu (http://www.jaroslawska.pl/index.php?PHPSESSIONID=%5C%5C%5C%5C%5C%5C&artykul=8875). Kształci specjalistów potrzebnych gospodarce i nie ma problemów z naborem.
 • @Jerzy Wawro 21:02:22
  jak będą dobrzy specjaliści, to będą budować dobrze i tanio.
  A komu na tym zależy? Kto będzie wtedy kręcił lody?
 • PS
  Sprawdziłem, że władze powiatu (którym formalnie szkoła podlega) nie mają z tym nic wspólnego. Decyzja zapadła w W-wie.
 • @zadziwiony 21:39:42
  Niestety specjaliści od kręcenia lodów radzą sobie w każdych warunkach. Jeśli już rozważać to w kategoriach spiskowych (kiedyś bym się nad tym nie zastanawiał), to bardziej widziałbym tu powtórkę ze strategii, jaką po wojnie zastosowano wobec Śląska. Wówczas stanowiska od brygadzisty w górę nie były dostępne dla rodowitych Ślązaków (stąd taka nienawiść między Śląskiem i Zagłębiem). Jeśli na Podkarpaciu będzie potrzebna jakaś droga, to firma z zewnątrz ją tu wybuduje, zatrudniając miejscowych roboli.
 • @Brat Żorża 23:42:23
  Dziękuję za pokazanie na przykładzie, do czego ludziom z ekonomicznym wykształceniem służy statystyka.
  My, prości ludzie niestety musimy trzymać się zasad logiki i widząc jeden buk w sosnowym lesie nie powiemy, że mamy do czynienia z bukowym zagajnikiem, ani tym bardziej, że wszystkie zagajniki są bukowe.
 • @Brat Żorża 09:55:54
  1. W ten sposób można stwierdzić, że nawet medycyna ma zastosowanie w informatyce, bo przecież na przykład systemy monitorujące chorych korzystają z wiedzy medycznej. Ale rzeczywiście nawet w czystej informatyce (nie w zastosowaniach) statystyka jest używana.

  2. Prosty człowiek ma prawo do takich drobnych nieścisłości. Czy to coś zmienia w kwestii błędów absolwenta Oxfordu?

  3. sprawa jest jednak zbyt poważna, aby przy jej okazji bawić się w takie przepychanki :-(.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej