Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
217 postów 5030 komentarzy

Wiek XXI to już teraz

Jerzy Wawro - Rewolucja naukowo techniczna przechodzi w fazę, w której jej społeczne skutki będą coraz większe. Świat jest na zakręcie. Przestańmy więc myśleć o jego dogonieniu ale szukajmy optymalnej ścieżki rozwoju.

Na Podkarpaciu powiało optymizmem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zgodnie z przewidywaniami w dniu dzisiejszym został odwołany marszałek województwa Mirosław Karapyta. Mało kto się spodziewał powołania senatora Władysława Ortyla.

Senatora Władysława Ortyla poznałem w Sanoku, gdzie uczestniczyłem w lokalnej debacie na tematy gospodarcze. Był on jedną z osób organizujących i prowadzących tę konferencję. Rola u polityka tej rangi rzadko spotykana. Politycy-celebrytyci traktują bowiem takie spotkania jako sposobność do pokazania się. Tym razem jednak widać było zaangażowanie i merytoryczne przygotowanie. Ta pozytywna opinia została ugruntowana przez naszych wspólnych znajomych, którzy znając go lepiej - twierdzą, że to po prostu porządny człowiek.

 

Czy to pierwsza jaskółka wróżąca zmiany?

Zmiana napawa optymizmem, choć nie jest to jakiś hurra-optymizm. Marszałek Karapyta nie był jakimś żądnym władzy idiotą. Zarzuty jakie mu postawiono pokazują jednak, jak bardzo czuł się bezkarny. Wiem, że miał ku temu mocne powody. Tkwił w centrum lokalnych układów, które przecież nie zniknęły wraz z jego odejściem. Nowy Marszałek będzie w trudnej sytuacji. Nie wątpię, że pierwsza próba ruszenia tej sitwy spotka się z lawiną krytyki w stylu: krwiożerczy PiS robi czystki. Z drugiej strony unikanie zmian będzie prowadzić do kompromisów, które mogą przerodzić się w wejście w istniejące układy. To zaś z kolei ugruntuje poczucie, że w zasadzie nie ma znaczenia, która partia rządzi.

Od tego, jak Władysław Ortyl poradzi sobie z rozwikłaniem tej układanki, zależy bardzo wiele. W tej chwili trwa przygotowywanie nowej (zaktualizowanej) strategii rozwoju województwa, która będzie miała o wiele większe znaczenie, niż dotąd. Na tej podstawie będą bowiem dysponowane środki z funduszy rozwoju regionalnego. Jest więc szansa na wyraźne i pozytywne zmiany. Sukces Podkarpacia może mieć olbrzymie znaczenie dla całego kraju. Okaże się bowiem, że istnieje jasna alternatywa dla mafijnych układów, a opozycja nie jest zbieraniną oszołomów.

Pozostaje więc życzyć nowemu Marszałkowi Województwa, by sprostał nadziejom, jakie obudził w wielu ludziach na Podkarpaciu (i jak sądzę – w całym kraju).

 

PS.

Postanowiłem kiedyś nie pisać więcej o polityce. Ale sytuacja jest na tyle nadzwyczajna, że postanowiłem zmienić zdanie.

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej