Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
217 postów 5030 komentarzy

Wiek XXI to już teraz

Jerzy Wawro - Rewolucja naukowo techniczna przechodzi w fazę, w której jej społeczne skutki będą coraz większe. Świat jest na zakręcie. Przestańmy więc myśleć o jego dogonieniu ale szukajmy optymalnej ścieżki rozwoju.

Ukradzione dzieciństwo polskiego kapitalizmu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nasz kapitalizm został pozbawiony dzieciństwa – może dlatego tyle w nim patologii.

 

Pochwała bankructwa

 

W ciągu ostatniego roku moją książkę „Społeczna gospodarka rynkowa. Recepta na kryzys” przeczytało całkiem sporo osób (choć z pewnością nie jest to bestseler ;-)). Rozmawiałem z kilkoma z nich na temat fragmentu dotyczącego historii akcjonariatu pracowniczego w Polsce. Zadziwiające było dla mnie to, że najczęstszym komentarzem do tej historii było stwierdzenie, że nie ma czego żałować, gdyż powstałe w ten sposób firmy nie byłyby „zdrowe”. Bo brak było kompetencji, bo rozmyta własność nie rodzi odpowiedzialności etc... Jedna ze wspomnianych osób (którą zresztą niezmiernie cenię) wyraziła swoją opinię w tej samej rozmowie, w której zauważyła ważną rolę bankructwa w gospodarce. Inny z krytyków na każdym kroku podkreśla rolę ryzyka i odpowiedzialności, a przecież tego trzeba się nauczyć!

W początkach III RP głoszono, że mamy wziąć sprawy w swoje ręce, a jednocześnie wyrywano z tych rąk - co tylko się dało. Gdyby przeprowadzono prywatyzację z metodą akcjonariatu pracowniczego, to zapewne czekałaby nas w krótkim czasie fala spektakularnych bankructw. No i co z tego?Nasz raczkujący kapitalizm pozbawiono dzieciństwa. W dzieciństwie człowiek próbuje stanąć na własnych nogach,przewraca się i znów próbuje. Bankructwo firmy to taki upadek. Można sobie nabić guza, ale po każdym upadku nasza pozycja jest bardziej stabilna.

 

Jaka piękna katastrofa....

 

W biedzie poznajemy nie tylko przyjaciół. Możemy poznać samych siebie i naszych bliskich. Czasem wiąże się to z naprawdę wielką tragedią. Znam przypadek człowieka, którego niepowodzenie w biznesie pchnęło do samobójstwa, chociaż jego sytuacja finansowa nie była tragiczna. Nie każdy ma mentalność Greka Zorby.... Jednak warto się starać, bo sposób, w jaki radzimy sobie w trudnościach, może uwiarygadniać nas lub dyskredytować. Najważniejsze jednak jest to, czy potrafimy z upadku wyciągać wnioski. Obserwowany upadek portalu „Nowy Ekran” nie był typowym bankructwem, ale dostarczył nam wszystkim bardzo wiele informacji. Najbardziej przykrą dla mnie jest ta, że nie wyciągnięto z niego żadnych widocznych wniosków. Nadal cele polityczne rzutują na działalność medialną, powodując brak skuteczności w obu tych dziedzinach. Zapewne czeka więc nas za jakiś czas kolejna katastrofa (lub powolne więdnięcie). Nawet jeśli spełni się taki czarny scenariusz, to i tak efekty funkcjonowania Nowego Ekranu uważam za bardzo pozytywne. Powstają kolejne inicjatywy „rozbitków”. Być może narodzi się coś ważnego, a może nie. Jednak siła w różnorodności.

 

Syndorm wybrańców

 

Można wymienić wiele negatywnych skutków „utraconego dzieciństwa”. Na przykład to, że bankructwa często wiązały się z oszustwami. Jak prawie wszystko w III RP – było to od początku „dobro reglamentowane” - dla „swoich” oraz cwaniaków, którzy potrafili wykorzystać sytuację. Nie wiem, jaki procent bankructw stanowiły takie przypadki, ale obawiam się, że dość duży. Wśród tych patologicznych skutków, jeden jest dla mnie szczególnie irytujący. Bycie przedsiębiorcą stało się luksusem. Nie udało się zerwać z PRL-owskim mitem „prywaciarza”. Mit ten jest utrwalany przez fakt, że przedsiębiorca to ten, którego stać na składki ZUS i umie sobie radzić w sytuacji, w której nie widać sensownej możliwości radzenia sobie. Bo jeśli marże są niższe od odsetek bankowych, to żaden biznes nie powinien funkcjonować. A jednak są tacy, którym się udaje. Wśród nich narasta „syndorm wybrańca”. Ja Przedsiębiorca przez duże „P” jestem tym, który potrafi. Na pewno jestem mądrzejszy niż inni. Daję ludziom pracę i wiem jak to się robi. Inni powinni mi być wdzięczni. Fachowcy? Potrzebuję ich, bo sam przecież wszystkiego nie zrobię – ale żaden nie jest niezastąpiony. Tylko ja jestem. A jeśli czegoś nie umiem, to z pewnością nie jest to ważne dla mojego biznesu. Jeśli czegoś nie wymyśliłem, to na pewno nie jest tak świetne, jak moje pomysły.

Taka postawa (a obserwowałem ją wcale nierzadko) powoduje, że trudno zbudować nowoczesną firmę, w której załoga stanowi prawdziwy zespół. Chociaż nie można uogólniać – bo to w znacznej mierze także kwestia charakteru, a ludzie bywają różni. Jeśli jednak naszym celem ma być upowszechnienie przedsiębiorczości, to nie możemy zakładać, że to jest tylko dla ludzi szlachetnych. Bankructwo uczy pokory. Powszechna świadomość ryzyka i konieczności jego podjęcia ma znaczenie nie tylko gospodarcze, ale wręcz cywilizacyjne. Jednak to ryzyko nie może mieć charakteru egzystencjalnego. Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo stać na zapewnienie każdemu minimum egzystencji. Potrzebne jest prawo upadłościowe, które bez „kombinowania” pozwoli zachować godność i zapewnić rodzinie minimum egzystencji, nawet w razie biznesowego niepowodzenia.

  

Zobacz też:

//blog.rzetelnafirma.pl/tragedia-kryzys-bankructwo-motorem-zmian-i-cenna-nauka/

 

 ------------------------------------------------------------------------------

[Uzupełnienie 10 lutego 2013]

 Po opublikowaniu tego tekstu dostałem maila od znajomego przedsiębiorcy. Zwrócił mi uwagę, że w Polsce głównym problemem jest to, że zbyt dużo firm wskutek upadku jest likwidowanych. Pisze On:

Porażka gospodarcza w większości krajów nie polega głównie na likwidacji.
Nasz system prawny jest źle w tym miejscu skonstruowany, ponieważ zbyt często decyduje się na upadłość likwidacyjną tam, gdzie można by spokojnie upaść, zrestrukturyzowac i działać dalej. Gdzieś czytałem , że chyba w Austrii czy Niemczech (da się poszukać) tylko 5% upadłości kończy się likwidacją przedsiębiorstwa. U nas to większość. [...]

Podsumowując (osoby prawne):
1) kłopoty przedsiębiorstwa to stan normalny, zdarza się wszędzie na świecie
2) po upadłości - ale kontrolowanej - z reguły pozostaje przedsiębiorstwo mocniejsze
3) likwidacja powinna być ostatecznością, bo trwoni się przy niej całą wartość przedsiębiorstwa (organizacji)

W wypadku osób prowadzących działalność - a nie osób prawnych dodałby jeszcze jedno:
4) majątek osobisty powinien być z procesów upadłościowych wyłączony - żeby przysłowiowej poduszki spod  głowy upadłemu komornik nie wyciągał

KOMENTARZE

 • @ Autor
  J. Wawro napisał:
  "Potrzebne jest prawo upadłościowe, które bez „kombinowania” pozwoli zachować godność i zapewnić rodzinie minimum egzystencji, nawet w razie biznesowego niepowodzenia."
  Np. w Australii, przyszywanej Ojczyźnie R. Opary i mojej jest możliwość łagodnego bankructwa. Osoba mająca kłopoty ze spłatą swych zobowiązań finansowych zwraca się z prośbą do agencji rządowej np. Debts Negotiators lub innej ze swoimi problemami, te ustalają wysokość spłaty w takiej wysokości w jakiej dłużnik jest w rozsądny sposób w stanie wydolić, informują o tym instytucje finansowe (które mają formalne prawo się nie zgodzić, ale rzadko z tego korzystają; ponadto istnieje możliwość renegocjacji),i ta ilość pieniędzy zostaje podzielona między wierzycieli pomniejszona o prowizję dla rządowej agencji pośredniczącej.Jest to korzystne nie tylko dla dłużnika (bo jego raty maleją) ale i dla wierzycieli: i tak od bankruta za wiele się nie uzyska: jakąż wartość może mieć dla nich używany telewizor, choćby dobrej marki, to jest wszystko second hand. Nie lepiej pozwolić dłużnikowi żyć i wydoić w ramach rozsądku ile się da?

  W Polsce natomiast komorników nasyła się nader chętnie, po to by zajęli przysłowiową ostatnią koszulę a samemu zyskać używany telewizor lub lodówkę?

  Są ograniczenia tego typu ułatwień: nie ma przeproś w przypadku pożyczek zabezpieczonych dobrami: np hipotecznych, ale w przypadku pożyczek osobistych, kart kredytowych, niezapłąconych rachunków (tylko powyżej $10000, jak mnie to jakoś wydolisz).

  Gdy tymczasem w Polsce do kuzynki mojej żony przyszedł komornik za zadłużenie za zerwany kontrakt z siecią Idea (to jeszcze nie był Orange). Wzięła tę komórkę dla kogoś innego a temu komuś innemu tę komórkę ukradziono i przestała z niej korzystać. W międzyczasie złodziej nabił rachunek (zanim ją zablokowano)a do końca kontraktu była kupa czasu. Komornik oświadczył jej że a i owszem może nie żądać roszczeń jak ta zapłaci mu 2400 zł "kosztów komorniczych". Żyjąca z renty socjalnej kuzynka żony wzięła pożyczkę i zapłaciła. Tyle że "koszta komornicze" są za ściągnięcie długów a nie za odstąpienie od ściągnięcia długów jak w tym przypadku, to się nazywa łapówka. Najciekawsze jest, że przestraszona kuzynka w ogóle tego nie zauważyła, tak komornik to w Polsce świętość. Oczywiście, spadkobierca Idei, Orange nadal śle jej upomnienia powiększone o odsetki. Jaką ma gwarancję, że nie wynajmie drugiego komornika, który przyjdzie z podobną propozycją???

  Przepraszam za długi, nieco "off-topicowaty" komentarz...
 • @Jerzy.63 02:04:47
  To nie jest off-topic, ale bardzo ważne uzasadnienie. Dziękuję.
  Co prawda opisana historia nie dotyczy zobowiązań biznesowych, ale z biznesem jest jeszcze gorzej. I nie zanosi się na to, by coś się zmieniło.
  Rządzący są w zasadzie ci sami. A wśród przedsiębiorców zdają się dominować "wybrańcy". Każdy z "wybrańców" znajdzie tysiąc uzasadnień, dla których dobrze jest jak jest. A jeśli nawet komuś z nich powinie się noga, to przestając być "wybrańcem" traci też prawo głosu.
 • @Jerzy Wawro 02:24:27
  Ale komornik w w/w przypadku to już raczej był "wybrańcem", bo np. policjant proponujący łapówkę zamiast mandatu, wie że przyłapany też wie, że to łapówka. Komornik natomiast wiedział, że jego odstąpienie od zajęcia długów nie załatwia kłopotów kuzynki i wiedział, że ona tego nie wie. Na taką bezczelność może pozwolić sobie tylko wybraniec. A przecież i on i policjant proponują to samo...
 • Co za kretyn...
  ...dał tej notce jedynkę? Bo są 2 głosy, jeden mój (5), średnia 3, czyli, że drugi = 1. Może jakieś uzasadnienie od anonimowego krytyka? Marek Lipski też notkę chwali, tak że to nie on.
 • @Jerzy.63 03:19:58
  Ja daję tylko piątki.
  Ale mój blog wygląda dziś taK:
  http://refleksyduchowe.nowyekran.pl/
 • @Nathanel 05:46:40
  Nie, nie sabotażyści - sekciarze. A więc ludzie wielkiej wiary, z wielką alergią na myśl i słowo, które wychodzi poza kanon dogamatów wyznawanej ideologii.
 • I w kwestii zasadniczej.
  Moja aktywność będzie zanikać na tym portalu. Ot, sporadycznie coś skomentuję.
  Pod tą notką chcę napisać, że nie ma tego złego, co by na dobre...

  Faktycznie, mamy wysyp nowych portali. Takie wyłaniające się z oceanu rozczarowania tym, co jest w blogosferze, wyspy nadziei dla rozbitków i zawiedzionych. Gdyby te wysepki zaczeły łaczyć się w archipelagi? Raczej to trzeba wykluczyć z przyczyn fundamentalnych - tkwiących w samoograniczeniach rozumu zamkniętego.

  Obserwuję sobie tymczasem kilka nowych inicjatyw - z dystansem i bez emocji. Dobre jest to, że takie inicjatywy są.

  No coż, wyczerpałem dzisiejszy limit komentarzy. Trzy. Wyczerpałem też limit czytelniczy dla NE. Jedna notka. Akurat trafiło na Jerzego Wawro.
 • Jerzy.63 09.02.2013 03:19:58
  To jest działalność tzw. wolnościowców spod znaku JKMa.

  Niby są za wolnością ale pod warunkiem, że tylko taka jaką oni chcą.

  Pozdrawiam
 • @Jerzy.63 03:19:58
  jak to kto? przecież jest tutaj troszkę wyznawców JKM, takich ludzi z "trochę" zaburzoną empatią. Dla nich liczy się tylko prawo dżungli.
 • @Synergie & all
  "Gdyby te wysepki zaczeły łaczyć się w archipelagi? Raczej to trzeba wykluczyć z przyczyn fundamentalnych..."

  A ja w tym widzę szansę. Pracuję nad rozwiązaniem, które usunie te "fundamentalne ograniczenia:. Przedstawię je za kilka dni (gdy uda się uruchomić prototyp).
  A co do rozwoju NE - to ja jeszcze nie tracę nadziei. Jednak w "komitecie poparcia" nie zamierzam pracować. Jedyny patriotyzm jaki uznaję wyraża się obecnie w solidnej pracy, a nie w budowaniu koterii.
 • Wyścigi głupków do ciskania kamieniami
  Pisałem na NE pół roku temu o ryzyku jako jednym z trzech zasadniczych komponentów gospodarki. Obok oszczędności i pracy.

  Umocniłem się w tym spojrzeniu przez praktykę. Dwukrotnie zarządzałem procesami likwidacji, inicjowanych kilka lat wcześniej przedsięwzięć. Raz dotyczyło to spółki akcyjnej (14 akcjonariuszy) Krakowskiej Giełdy Towarowo - Pieniężnej. Drugi raz Fundacji z Biegiem Wisły (kilku fundatorów w tym Urząd Miasta Krakowa) organizatora pierwszych pięciu edycji Cracovia Maraton. Obie likwidacje zakończyły się na finansowym plusie, bez konfliktów i złorzeczeń. Wybroniłem się ...

  Pamiętam jak przez cały czas ciążyła mi ludzka nieufność. I takie infantylne odium, że skoro coś trzeba likwidować to znaczy, że było od początku marnie poczęte. Infantylne, bo ludzie bez gospodarczego uformowania osądzają od czapy, nie próbując uznać kluczowych okoliczności, szukając sobie oryginalnych, mniej lub bardziej infantylnych wyjaśnień. Niestety bajki naszych akademickich i medialnych elit z o niewidzialnej ręce rynku czy o społecznej odpowiedzialności biznesu, tylko ten poziom infantylizmu, w naszym społeczeństwie powiększają.

  Fala tego infantylizmu rozlała się po sieci przy okazji zapaści w multi kierunkowej aktywności spółki Nowy Ekran. W takiej atmosferze, rozwijanej na pożywce insynuacji wiadomych szczujni, trudno było RO czy ŁŁ wykorzystać dobre rady.

  W sieci szczególnie lekko idzie rzucanie kamieniami.

  http://si.nowyekran.pl/post/74508,spoleczenstwo-inwestorow-1
 • @Jerzy Wawro 08:48:20
  "Jedyny patriotyzm jaki uznaję wyraża się obecnie w solidnej pracy, a nie w budowaniu koterii."

  I tu się mylisz. Praca dla wzmacniania międzyludzkich więzi, powodowana przekonaniem o współodpowiedzialności za wartości, jest równie ważna jak praca przy doskonaleniu jakości dróg czy infostrad.
  Równie ważna, a nawet trudniejsza.
 • ????
  czy czasem nie jest tak, że w porównaniu do odsetek bankowych liczy się marża i szybkość obrotu ?

  ponadto, odnośnie nE odsyłam do swojej ostaniej uwagi (do wcześniejszych na ten tamat nie jestem w stanie, nie umiem się posługiwać tą dziwaczną witryną - nE).

  http://interesariusz.nowyekran.pl/post/87480,jazgot-z-gdyni#comment_763987
 • @Synergie 07:47:04
  "Gdyby te wysepki zaczeły łaczyć się w archipelagi? "

  niestety, przeszkadza dzielenie skóry na niedźwiedziu, podobnie, jak do niedawna nie można było łączyć terenów narciarskich.

  http://interesariusz.nowyekran.pl/post/87480,jazgot-z-gdyni#comment_763987
 • @Jerzy Wawro 08:48:20
  czekam z utęsknieniem,

  będzie to wolne, czy własnościowe ?
 • @interesariusz z PL 09:35:02
  cierpliwości
 • @Andrzej Madej 08:58:02
  "I tu się mylisz. Praca dla wzmacniania międzyludzkich więzi, powodowana przekonaniem o współodpowiedzialności za wartości, jest równie ważna jak praca przy doskonaleniu jakości dróg czy infostrad.
  Równie ważna, a nawet trudniejsza."

  Przekonania zostawmy na boku. Trudno odgadnąć co kim kieruje, a w kraju w którym wydarzyło się nieszczęście styropianowej elity spod znaku UD/UW mamy prawo a nawet obowiązek oceny na podstawie rezultatów.
  A rezultat jest taki, że pomimo miliardów wydanych na różne programy pomocowe mamy masową emigrację młodych ludzi nie widzących tu perspektyw, olbrzymie bezrobocie i bieda w której żyje 1/3 społeczeństwa (w tym znaczący odsetek w nędzy).
  Opowiadanie o "pracy dla wartości" przypomina mi jedną z durnowatych akcji w ramach których za pieniądze unijne wysyła się młodzież do ubogich rodzin, by własnym przykładem pokazywali, że jednak można żyć inaczej.
 • Szanowny Panie Autorze...
  Właśnie ściągnałem Pana książkę i w najbliższym mozliwym czasie przeczyatm ją z ciekawością. Jak byc moze Pan zauważył (po moich wypowiedziach), ja także uważam że to właśnie Społeczna Gospodarka Rynkowa jest warunkiem koniecznym POWSZECHNEGO DOBROBYTU, właśnie nie dobrobytu Kapitału Globalnego, bo tak niestety wynaturzone zostało pojecie Kapitalizmu. W związku z tym uważam albo raczej przypuszczam, że użył Pan Pojęcia Kapitalizmu (w tytule) w sensie potocznym ale juz niestety nie adekwatnym do sytuacji na rynku.
  Liberaliści nie zauważają (albo celowo manipulują), że obecnie w Polsce (chociaż nie tylko) mamy do czynienia z DYKTATURĄ KAPITALIZMU GLOBALNEGO a wszelkiej maści Liberaliści są pożytecznymi idiotami w sensie instrumentalnego wykorzystywania ich przez ten Globalny Kapitał. Po prosto żeby mogła funcjonowac ta Dyktatura Kapitalizmu Globalnego, to RYNEK w poszczególnych państwach musi byc "WOLNY", - wolny na tą właśnie DYKTATURĘ KAPITALIZMU GLOBALNEGO. Czego chyba nie widzą tutejsi (i nie tylko) piewcy "Wolnego" Rynku, jak chociażby Ultima Thule...
  Myślę więc że powinniśmy wszyscy podziękowac Panu za ta wykonaną pracę i oby jak najwięcej ludzi (przede wszystkim piewców WR) ją przeczytało. Pozdrawiam
 • @Jerzy Wawro 10:18:29
  Piszesz:
  "...Nadal cele polityczne rzutują na działalność medialną, powodując brak skuteczności w obu tych dziedzinach..."

  Gdyby sponsorzy tego przedsięwzięcia nie mieli aspiracji politycznych to, być może, ta konstatacja byłaby słuszna. Jednak w tej konkretnej sytuacji tragedią nE jest to, że publicystyka nie jest podporządkowana celom politycznym.
  Polityka do lasa, publicystyka do sasa...
 • @Jerzy Wawro 10:18:29
  Kultura jest tylko po to by orientować się co kim kieruje.
  A dziś w cyberprzestrzeni społeczeństwia sieci królują szczujnie, fałszywi prorocy i fruwające kamienie.

  Wiesz, że byłem w Unii Demokratycznej, że pochopnie wpisałem się z wieloma osobami w politykę historycznego kłamstwa, stworzoną dla swoich interesów przez środowisko Kuronia i Michnika. Określanie dziś całego ówczesnego zaangażowania jako "nieszczęście styropianowej elity", jest pożywką dla rozwoju szczujni, archipelagów polskości i "to co się da podziel na dwa". Takiej samoorganizacji antykultury narodowej.

  Fakt, że takiej destrukcji sprzyjają programy unijne, w większości demoralizujące zrzeszenia społeczne, ćwiczy beneficjentów do bezradności, jeszcze pogarsza sytuację, ale nie zwalnia nas z odpowiedzialności za wartości.

  Boję się, że po nas tylko Owsiak.
 • no to wrócę do notki
  "Jednak to ryzyko nie może mieć charakteru egzystencjalnego. Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo stać na zapewnienie każdemu minimum egzystencji. Potrzebne jest prawo upadłościowe, które bez „kombinowania” pozwoli zachować godność i zapewnić rodzinie minimum egzystencji, nawet w razie biznesowego niepowodzenia."

  zgoda, życie i prawo do niego to nie zawody sportowe, w których zwyciężca bierze wszystko,

  ale zamiast tego bankructwa należałoby znieść odpowiedzialność całym majątkiem w działalności gospodarczej i wyłączyć pewne dobra osobiste w komorniczego zajęcia w działalności "obywtelskiej".

  I to są dwie różne rzeczy, których nie należy łączyć. To ostatnie dotyczy również emerytów.
 • Może tak?:
  W 2009 zaproponoałem ("artykuł programowy")

  Członkiem może być każdy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą.
  Trybem podejmowania decyzji wewnątrz partii jest procedura demokratyczna. (większość stanowi)
  Celem Partii Przedsiębiorców jest wolność w zakresie prowadzenia działalnosci gospodarczej. Najszersza - na ile to możliwe.
  Ten cel zamierzamy osiągnąć stanowiąc prawo państwowe w Polsce - podporządkowane tej wolności.
  W pozostałych sprawach - możemy się róznić - o ile nie mają one wpływu na wolność gospodarczą obywateli.

  Chcemy realizować poszerzanie tej wolności na tyle - na ile wspólnie (większość z nas) - wyrazi wolę.

  Cele powyższe zamierzamy osiągnąć poprzez usunięcie przepisów prawnych, zakazów, koncesji i innych ograniczeń urzędowych - ograniczajacych obecnie wolność gospodarczą - zwłaszcza osobom fizycznym.

  Chcemy miec wpływ na sposób i ilość poboru podatków i sposób i ilość ich wydatkowania.
  Chcemy doprowadzić do stanu, w którym każda działalność gospodarcza będzie legalna.
  Także duża część dzisiejszej "szarej strefy".

  Zostawiamy "komunistów" - "antykomunistom".
  Budujemy silne państwo - budując - "każdy sobie", "każdemu wolno".
  Reprywatyzacja i wolność gospodarcza zamiast "sprawiedliwości społecznej".
  Jesteśmy ludźmi - i umierać na ulicy nie pozwolimy.
  Ale nie pozwolimy też na terror - "obrońców biednych".

  Wybierzcie spośród siebie takich, z którymi sie dobrze rozumiecie i do których macie zaufanie.
  Nadajcie im najważniejsze ale konkretne postulaty.
  Mają iść do sejmu - aby je i tylko je - przegłosować.
  Jedna zasada - nie zgłaszamy niczego - co zwiększałoby sumę wydatkiów budżetowych.
  Reszta - niech ich lojalnie poprze.
  To wystarczy.
  ------------------------------------
  Jst nas ~3miliony. Z rodzinami 7-9 milionów.

  To jest absolutna większość we wszystkich organach.
  Może wyłączność
  Łącznie z konstytucyjną.
 • @mnich zarazy 07:52:10
  to znaczy jaką?
 • @fan-wolności 11:56:03
  Oczywiście, że (zawołać) prościej.

  Gdzie Pan chce wołać?
  I po co?
  Sądzi Pan, że ktoś usłyszy i wprowadzi?
  No chyba, że w kościele...-:)
 • @Marek.Lipski 03:15:00 PETYCJA ZMIENI ?
  Do kogo chce pan pisać petycje? Do złodzieja żeby przestał pana okradać?Chce go pan prosić żeby okradał pana mniej niż obecnie?Naczytałem się różnego rodzaju petycji obywateli Polaków do naczelnych organ...ów władzy w Polsce .Do rządów,prezydentów,posłów i skutek był żaden.Nie widziałem jeszcze aby ktos napisał petycję do do tych co sobie roszczą prawo do do Polski nie będąc Polakami ale na jaki adres pisac?Do Ambasady amerykańskiej,do pana Shudricha a może do samego knesetu należało by się w tej sprawie zwrócić aby dali nam spokuj i pozwolili abysmy my Polacy rządzili się sami w swoim państwie.Napiszmy do Merkel i Putina żeby nam pozwolili stanowić o sobie samych ,może nas posłuchają?Straty materialne jakie ponieslismy w skutek transformacji są do odrobienia ,gożej ze stratami moralnymi.Zatruto umysły Polaów i to jest największa strata którą bedzie ciężko odrobic.Widać to na każdym kroku.Wsród młodzieży ale nie tylko liczy się konsumpcjonizm.Według sondaży 20% studentek w Polsce para się sponsoringiem twierdząc że to nie ma nic wspólnego z prostytucją.Liczy się kasa, skóra fura i komóra .Co ich obchodzi Polska a wogule co to jest ta Polska skoro Michnik pisał a TVN nadawała że państwa narodowe to przeżytek.Najgorsze straty poniesli ci co nie wytrzymali i odebrali sobie życie z powodów ekonomicznych.Nie mam tu na mysli bankrutujących bo mogli żyć ale tych wszystkich co im już na chleb nie starczało.Tych ojców rodzin którzy latami nie mogli znależć pracy w swoim miescie a bali się za pracą emigrować,te matki które widząć tragedię własnych dzieci mordowały je a potem same siebie.Te wszystkie zbrodnie na Narodzie Polskim wołają o pomstę do nieba tylko czy Pan Bóg nas wysłucha po raz kolejny i da nam szansę na odbudowę tkanki narodowej?Jak czytam o dogadywaniu sie PiSu z narodowcami w temacie wspólnych list do parlamentu jewropejskiego to zapala mi się czerwona lampka i mam tego swiadomosć że tu chodzi o dobrze płatne posady i o możliwosć przejscia na wysokopłatną emeryturę po dwóch kadencjach .Apeluję do Winnickiego,Wierzejskiego i Zawiszy jesli nie jestescie agentami obcych wywiadów,jesli nie reprezentujecie interesów oligarchi to opamiętajcie się .Zmieńcie swoje decyzje .Własnie przez bojkot wyborów do jewroparlamentu zaakcentujcie swoje przywiązanie do wiary Ojców i Narodu.Inaczej nic sie w Polsce nie zmieni,kolejni gracze będą nas ogrywali.Nadejdzie taki czas i mam nadzieję że jeszcze tego doczekam że Polska będzie wolna i rządzona przez Polaków w interesie calego Narodu zamieszkującego Polskę oraz tułającego się poza jej granicami.Nikt normalny by z Polski nie wyjeżdżał za chlebem jakby go na miejscu było pod dostatkiem.Polska ze względu na swoje położenie geograficzne oraz specyfikę Narodu ,jesli chodzi o przedsiębiorczosć Polska była by krajem miodem i mlekiem płynącym.Czy kiedykolwiek ktos się nad tym zastanawiał dlaczego jestesmy wciąż w zainteresowaniu krajów osciennych oraz Izraela i USA?Własnie dlatego co wczesniej napisałem.Gdyby z Iraku,Afganistanu nie dało się czegos wyciągnąć to pies z kulawą nogą by tam nie zajrzał nawet gdyby władca despota gnębił swój lód.Straty w Iraku wsód ludnosci cywilnej w zależnosci od źródła wybniosły ponad 750 000 .To co dzieje się w Polsce jest dowodem na zwyrodnienie społeczeństwa wskutek indoktrynacji obcych cywilizacji .Takich jak Michnik czy Balcerowicz powinno się postawić przed plutonem egzekucyjnym,lista jest długa ale nie namawiam do wojny domowej z prostego powodu nie mamy broni aby z nimi walczyć.Dlatego należy podjąć działania zmierzające do wykorzystania srodków jakimi dysponujemy.Taką brobią są nasze głosy wyborcze na których im tak zależy.Czy którys z mędrców na NE zadał sobie z pozoru proste pytanie co jest powodem że ONI w czasie kampani wyborczej wydają dziesiątki milionów?No panowie mędrkowie jak wam sie wydaje?Jeden z działaczy DB napisał że gdyby wybory w Polsce (według mnie nie tylko w Polsce)mogły cos zmienić to już dawno były by zakazane .Jakie to proste,dlaczego Opara i inni buduja struktury licząc na miejsca w Sejmie czy Senacie ,jak myslicie w trosce o Was, o Polskę?Gdyby się o Poskę troszczyli to już na samym początku przygotowywali by społeczeństwo do bojkotu wyborów.Po co im zmiana ordynacji na większosciową z zapisem o odwoływanie posła czy senatora.Oni chcą być tylko wybrani a nie odwoływani.Oj ciemny ciemny Ludzie jak długo jeszcze będziesz ciemny?Niech mi zakażą pisania na NE mam to w dupie ,założe własny portal.Napewno skromniejszy ale Polski,Narodowy Naprawdę nie wiecie dlaczego na NE atakują bez pardonu PiS?Już ten fakt powinien wam dać dużo do myslenia.Z obrzydzeniem czytam laurki do nowego naczelnego NE.To nie jemu powinnismy życzyc aby się Nam udało tylko sobie bo tak naprawdę do końca nie wiemy jakie mają intencje i kto za tym stoi.Moje osobiste doswiadczenia z NE nie pozwalają mi im zaufac.Ja ufałem pani Ani Walentynowicz,po jej smierci ufam Kazimierzowi Switoniowi narazie innych godnych mojego zaufania w Polsce i poza jej granicami nie widzę.Dlaczego to wszystko piszę .Dlatego że po wyjezdzie z Polski w roku 1993 dopadła mnie tęsknota za miejscem urodzenia i wychowania,najzwyczajniej w swiecie zachorowałem na nieuleczalną chorobę która nazywa się patriotyzm.Na chorobę która jest w Polsce i poza jej granicami zwalczana na wszystkie sposoby przez obce nam narody i cywilizacje.Pytałem pani Ani Walentynowicz jak Ona się czuje z ta chorobą,odpowiedziała mi że jest z tego powodu dumna ,zrozumiałem ,miała rację .BYŁA SKROMNĄ I MĄDRĄ KOBIETĄ.POLKĄ I PATRIOTKĄ dlatego ta menda Bolek usunoł Ją oraz innych przy okazji z grona przywódców Solidarnosci.Być patriotą to dzisiaj narażać sie na ataki o ciemnogród ,nacjonalizm i faszyzm.Ale wiedząc kto nas oto oskarża mam to głęboko w dupie tak jak Oni mają w dupie nasze prawo do samostanowienia.Dlatego nie piszę już petycji do żadnych władz naczelnych w Polsce bo wiem że w tych władzach nie Polacy decydują a ci co tam są Polakami juz dawno się skurwili.Długa była by lista tych skurwionych więc państwu oszczędzę czasu,każdy z was zapewne ma swoja własną listę.Dlatego piszę poraz pierwszy petycję do Narodu Polskiego w Polsce i poza jej granicami.Polacy jesli chcecie bez wojny domowej odzyskać Naszą Ojczyznę Polskę ,dla siebie oraz swoich dzieci i wnuków zastanówcie sie co macie że od 1989roku chodzicie na wybory i oddajecie swoje głosy na partie mafie,na wciąż tych samych Tusków,Millerów,Cimoszewiczów,Oleksych,Rosatich, Kaćzyńskich (został tylko jeden)Komoruskich Pawlaków i Piechocińskich. a ostatnio na Palikotów .Naprawdę nie widzicie do jakiego stanu doprowadzili gospodarkę,służbę zdrowia,oswiatę kolej,?Nie wspomnę stanu waszego posiadania.Obudzcie się ,na co liczycie że Unia Jewropejska zapewni wam dobrobyt?Jak można byc tak naiwnym.Nikt nikomu za darmo nic nie daje .Odbieraja sobie z nawiązką.Oni nie są z gatunku filantropów.Stowarzyszenie Demokracja USA na wczorajszym posiedzeniu zarządu podjęło jednogłosnie decyzję o powołaniu OGULNOPOLSKIEGO KOMITETU BOJKOTU WYBORÓW.To nie jest decyzja jednej chwili.Od 10 lat analizowalismy sytuację w Polsce i próbowalismy różnych sposobów na jej ozdrowienie.Dzisiaj już wiemy że tylko poprzez Bojkot Wyborów możemy drogą pokojową zmusić naszych ciemiężycieli do ustępstw bo na ich całkowite wycofanie się z nienależnych roszczeń w stosunku do Polski nie liczymy.Zwracamy się do tych 60% Polaków którzy na wybory już nie chodzą (PKW fałszuje wyniki wyborów )zacznijcie rozmawiać ze swoimi najbliższymi znajomymi ,wytłumaczcie im że chodząc na wybory pogarszaja swój los,przedłużaja istnienie tego układu z Magdalenki parafowanego przy okrągłym stole.Wytłumaczcie im że to Kolaboracja z tym nieludzkim systemem .Mam nadzieję że zrozumieją.Stowarzyszenie Demokracja USA jest w posiadniu apelu Pani Ani Walentynowicz o BOJKOT WYBORÓW W rozmowie ze mna w dniu 8 marca 2010 roku Pani Ania podtrzymała swoje w tej sprawie zdanie i dodała że na początek ogłoszenia apelu o Bojkot Wyborów odda Prezydentowi Kaczyńskiemu Order Orła Białego.Pani Ania Już nie żyje,nie może spełnić danej sobie obietnicy ale ja jeszcze żyję i spełniam obietnicę którą złożyłem Jej w 2001 roku podczas rozmów w Gdańsku kiedy zapadła decyzja o napisaniu apelu o BOJKOT WYBORÓW.W pózniejszych latach pani Ania została zmanipulowana przez żonę pana Andrzeja Gwiazdy i uległa urokowi PiSu .Zrozumiała jednak że PiS nie ma na celu dobra narodu Polskiego Na bazie tego APELU O BOJKOT WYBORÓW Stowarzyszenie Demokracja USA zwraca sie do wszystkich aby spokojnie przemysleli co mają z tego że co cztery lata jak te barany zapędzani sa do urn wyborczych przez Episkopat oraz PARTIE MAFIE na usługach których działają media w Polsce.Ile obietnic wyborczych od roku 1989 spełnili politycy wszystkich partii razem.?Niech się zastanowią poraz kolejny jak działa slużba zdrowia,system emerytalny,oswiata,kolej,w jakim stanie jest gospodarka i na jakim poziomie jest bezrobocie w Polsce.Wierzę w Madrosć Narodu Polskiego .I proszę zauważyć że niczym nikogo nie straszę.Nic się nie stanie jesli nie dojdzie do masowego Bojkotu .Nadal będzie to co jest tylko poziom zupy w misce będzie sie obniżał stopniowo a jak sięgnie dna to może być już za póżno Proszę miejcie to Państwo Rodacy na uwadze.Z życzeniami spokojnych przemysleń Stefan Dembowski Stowarzyszenie Demokracja USA Nowy York stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com ps.Radzę zapisać adres @ stowarzyszenia mając na uwadze że to może być ostatnie moje wystapienie na NE .Dziękuję wszystkim za przeczytanie do końca.
 • @Jerzy Wawro 10:18:29
  mnie osobiście śmieszą tak samo programy uczące poszukiwania pracy. Jedynym rezultatem może być to, że znajdzie ją taki , a nie inny. Ani jednego miejsca pracy od tego jednak nie przybędzie.
 • @amadeusz2006 12:36:32
  "matki które widząć tragedię własnych dzieci mordowały je a potem same siebie"

  od dawna puszczam w świat myśl, że prawdziwy terroryzm to nie jest przypadek WTC, tylko jak zrozpaczona matka, zastanawiająca się codziennie, czy już zabić swoje dzieci, wręczając na jakiejś uroczystości kwiaty, własnymi zębami przegryzie gardło takiemu Wałęsie, Kwaśniewskiemu, Balcerkowi, czy innemu gadowi.

  A Bojkot wyborów ? Nie bojkot. Trzeba chodzić na wybory, zabierać karty wyborcze, i wysyłać do centrali ruchu oporu. Tylko w ten sposób możemy się policzyć.

  Zgadnijcie, czemu podziemna solidarność, pyszcząca na fałszerstwa wyborcze, nie przystała na to rozwiązanie ?
 • @BTadeusz 11:45:06
  Partia Przedsiębiorców (w domyśle: polskich indywidualnych), wyjątkowo cenna inicjatywa. I to cenna dlatego, że czas najwyższy na jej realizację, puki jeszcze indywidualni polscy przedsiebiorcy w Polsce istnieją. Bo jak wiemy są oni tępieni na wszelkie możliwe sposoby, poniewaz w swojej masie stanowią silną konkurencję dla okupacyjnego Globalnego Kapitału, który pod postacią różnych korporacji, frim matek, córek, ciotek i pociotek, przejmuje tą naszą POLSKĄ PRZESTRZEN GOSPODARCZĄ. Myślę więc, że najwyższy juz czas na zdefiniowanie pojęcia: POLSKA PRZESTRZEŃ GOSPODARCZA i najwyąszy już czas na wszelką jej OCHRONĘ. Najwyższy już czas na wprowadzenie i realizację hasła : NIE MA WOLNEGO RYNKU DLA GLOBALNEGO KAPITAŁU. Globalny Kapitał po prostu powoduje że z chwilą jego wejścia na jakąś przestrzen gospodarczą WOLNY RYNEK SIĘ KOŃCZY a zaczyna się OKUPACJA GOSPODARCZA. Ideologicznym narzędziem do realizacji tej okupacji jest idea LIBERALIZMU GOSPODARCZEGO. Siła Globalnego Kapitału jest tak potężna że niestety bardzo trudno jest poszczegónym narodom obronic swoją przestrzeń gospodarczą, ale nie ma innej drogi do WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ jak tylko i wyłącznie jej obrona przed Globalnym Kapitałem.
  Organizowanie się więc indywidulanych przedsiębiorców (jakiekolwiek) jest jak najbardziej jedną z podstawowych form obrony przed Globalnym Kapitalizmem
 • @BTadeusz 11:45:06
  Oczywiście należy się liczyc z tym że różni funkcjonariusze Globalnego Kpitału, ale również ci liberalni pożyteczni idioci będą na różne sposoby walczyc z tą ideą, będą ją ośmieszac, wyszydzac, albo stawiac kłody pod nogami. Kto to może byc? więc z całą pewnością ta rozbuchana machina urzędnicza, dla której taka okupacja gospodacza stanowi dla ich stanowisk nienaruszalne wygodne status quo. Także żerujący na tym wszystkim funkcjonariusze ulowani w róznych mediach z cała pewnością będą silną opozycją dla tych patriotycznych zmian gospodarczych, Myslę że wiele jest jeszcze grup dla których ta Okupacja jest wygodnym żerowiskiem. Jednak oni wszyscy nie zdaja sobie chyba sprawy z tego, że to wszystko musi się kiedys skończyc z wielkim hukiem, oni nie wiedzą że za tym wszystkim stoi statnistyczna idea DEPOPULACJI realizowana przez WŁAŚCICIELI TEGO ŚWIATA
 • @Jan Paweł 10:37:19
  Zgadzam się z tym, że słowa "kapitalizm" i "wolny rynek" zostały wypaczone. Jednak jestem zwolennikiem przywracania im właściwego sensu, a nie ich odrzucania. Ten właściwy sens, to gospodarka oparta na odpowiedzialności i indywidualnej przedsiębiorczości (kapitalizm) oraz wolność działania/współdziałania osób w sferze gospodarczej (wolny rynek).
  Teraz mamy wolność dla korporacji, kosztem wolności ludzi oraz dominację kapitału finansowego nad kapitałem w każdej innej postaci.
 • @Jan Paweł 13:37:14
  jest tylko jedno ale,

  polityka wielkiego brata jest prosta,

  albo ktoś poddaje się wyzyskowi ekonomicznemu dobrowolnie,
  albo spadają mu na głowę bomby,

  gdyby nasze sprzedajne elity nie wystawiłyby nas na łup międzynarodowego kapitału, to byśmy zasmakowali tych samych bomb, co Jugosławia,

  a tak niszczejemy zwolna, wybraliśmy powolny zgon, ale jest on nieuchronny, sami jesteśmy sobie winni i przyspieszyliśmy ten proces, przyczyniając się do tego, aby jeden wielki brat opanował świat kosztem drugiego.
 • @Jerzy Wawro 13:42:10
  Kapitalizm, jak sama nazwa wskazuje, jest niczym innym jak tylko i wyłącznie generowaniem wartości dodanej (by użyc starego, ale chyba przejrzystego terminu) nie z działalności gopsodraczej (pracy swojej i np wpółpracowników) a porzez nie dające przyrostu PKB operacje samym kapitałem (przeważnie spekulacyjne). Obecnie mamy próbę przykrycia tej spekulacyjnej działalności poprzez nadawania znamion twórczych samym spekulacjom np poprzez nazwynie wykańczającej gospodarkę lichwy, produktami bankowymi:-) a ostatnio nawet słyszałem że sektor bankowy jest twórcą sporej (juz nie pamietam jaki wtedy podawali akurat w radio procent) części PKB:-)... Więc w przypdaku Kapitalizmu, dochodzi do takich juz absurdów. To już nie praca tworzy PKB a lichwa. To już nie przedsiębiorca jest najważniejszy w procesie gospodarczym a urzędnik który wydaje przedsiębiorcy zezwolenie na działalnośc gospodarczą (jak zapewniała taka jedna pani minister gospodarki)
 • @Jerzy Wawro 13:42:10
  "Zgadzam się z tym, że słowa "kapitalizm" i "wolny rynek" zostały wypaczone. Jednak jestem zwolennikiem przywracania im właściwego sensu, a nie ich odrzucania. Ten właściwy sens, to gospodarka oparta na odpowiedzialności i indywidualnej przedsiębiorczości (kapitalizm) oraz wolność działania/współdziałania osób w sferze gospodarczej"

  Powstaje pytanie, gdzie rozpoczęło się owe wypaczenie znaczeń. Polecam próbę odpowiedzi:
  http://rebelya.pl/post/3434/kucharczyk-nie-ma-wolnego-rynku-bez-moralnosci-
  I tu nie chodzi o Amerykę, chodzi właśnie o znaczenie pojęć.
 • @Andrzej Madej 10:59:34
  I nie dostrzegasz żadnego związku między moją oceną, a działalnością Twoich przyjaciół? Taki wredny facet jestem, który ni z tego ni z owego krytykuje krynicę szlachetności?

  Ponieważ dyskutujemy w kontekście bankructwa, należy rozgraniczyć dwie sytuacje:
  1) działania w dobrej wierze, które się mogą nie powieść;
  2) działania oparte na kłamstwie lub głupocie.
  Jeśli człowiek zakłada firmę i wskutek okoliczności jakich nie mógł przewidzieć bankrutuje, to jest tragedia. Jeśli natomiast zakłada firmę by wyłudzić kredyty, albo wysysa z firmy pieniądze na prywatne zbytki, to jego bankructwo niesie ze sobą o wiele więcej złego, niż wynika z prostego rachunku ekonomicznego.

  Bankructwo UD/UW to upadek formacji "intelektualnej" (użycie tego słowa w tym kontekście to wielkie nadużycie - tak jak używanie w tym kontekście przez Ciebie słowa "kultura"), która na dziesięciolecia odcisnęła swe obrzydliwe piętno na naszym społeczeństwie.
  Uznanie, że działali oni w dobrej wierze nie jest możliwe, bo pełno w tym kłamstwa i/lub głupoty. Rząd Mazowieckiego można by było uznać za działanie w dobrej wierze, gdyby nie kłamstwa i jego osobiste zaangażowanie w obronę komuny. Natomiast dla rządu Buzka nie ma żadnego usprawiedliwienia. To organizacja przestępcza, która powinna zostać rozliczona ze swojej działalności.

  Pokaż mi jednego sprawiedliwego, który publicznie przyznał, że może nie wszystko co UD-ecja robiła i robi było cacy. Nie piszę o tych prostych durniach, którzy do dzisiaj święcie wierzą w to, że Balcerowicz dał nam kapitalizm. Piszę o ludziach, którzy mają gęby pełne kultury i patriotyzmu, ale odpowiedzialności za swoje działania nie potrafią zaakceptować.
  Ja to nawet rozumiem. Trudno wystąpić przeciw ludziom których osobiście znamy. Bo dostrzegamy ludzki wymiar osoby. Ale w życiu publicznym trzeba się zdobyć na odwagę. Wiem, że to trudne.
  Kiedyś publicznie przyrównałeś Jerzego Buzka do Jana Pawła II, roztaczając świetlaną wizję jego przywództwa. Mogłeś nie wiedzieć, że to facet, który nawet własnej żonie nie umie dotrzymać wierności. We mnie się krew burzyła, ale zmilczałem. Ty do dzisiaj też nie przeprosiłeś tych, którym wówczas robiłeś wodę z mózgu.
  Ale zanim zaczniemy rozprawiać o kulturze i odpowiedzialności należy umieć wziąć odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań. Dla mnie UD/UW to formacja która tego nie potrafi, a przyzwoity człowiek nie powinien stawać w ich obronie.
 • @Jan Paweł 13:37:14
  Model przemiany, który kryje się za powyższą propozycją ma więcej zalet, niż z pozoru widać.
  Byłaby to demokracja na wzór ateńskiej, w której Pełnię praw obywatelskich nabywałoby się poprzez wzięcię odpowiedzialności za własne i współziomków życie - poprzez swój aktywny wkładz w rozwój gospodarczy kraju.
  Taka demokracja nie budzi obaw o zagrożenie roszczeniowe, które jest najczęściej stawianym zarzutem - tej formacji.
  Sadzę też, że "Czcigodny JKM" - zapowietrzyłby się gdyby przyszło mu tę demokrację przezwać dupokracją.

  I - od razu uprzedzę - nie jest to metoda eliminacji kogokolwiek, a jedynie propozycja weryfikacji rzeczywistej wartości (dla społeczeństwa) - każdej funkcji, czy zawodu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby działanoścć gospodarczą zgłosił tokarz, czy minister.

  Ale - konsekwentnie -każdy z urzędników musiałby zaoferować swoje umiejętności na "otwartym rynku" - między kandytatami na premiera (oczywiście kontrakt) - mielibyśmy konkurencję. W ramach zaprowponowanego przez naszych posłów - ograniczonego budżetu. Kto zaproponuje najlepsze wykonanie ustawy budżetowej - zostaje premierem.
  Emisja pieniądza i polityka podatkowa - także byłyby podporządkowane optymalizowaniu aktywności gospodarczej, więc nie byłoby problemu, by preferować polski kapitał i polską własność.

  Żadnych machlojek prawnych - bo odebralibyśmy rządowi inicjatywę ustawodawczą - majac wszystkich własnych posłów - nie byłoby to trudne.

  Czekam z zapartym tchem na opinię pana Jurka Wawro.
 • @fan-wolności 11:56:03
  Rzeczy najprostsze bywają najbardziej skomplikowane. Ustawa Wilczka miała jedną wadę: pozwalała żyć i pracować zwykłym ludziom, ale nie dawała podstaw egzystencji "koryfeuszom narodu". Kiedy skończyły się możliwości grabieży, wcześniejszych emeryturek i synekur, trzeba było zbudować opresyjne państwo.
 • @interesariusz z PL 13:45:48
  To prawda, że Wielki Globalny Brat sukcesywnie wykańcza poszczególne narody. Bo gdyby robił na raz, to pewnie nie odniósł by żadnego sukcesu.
  Ale zwrócmy uwage jak ewoluował ten śmiertelnie tragiczny dla Polski Radziecki Komunizm. Od powojennej śmiertelnej eksterminacji do gospodarczego rozkwitu za Gierka. Gierek (i Gomułka) ideologicznie byli komunistami (socjalistami) a w głębi serca z całą pewnością narodowcami, bo nikt nie zaprzeczy że oboje utworzyli POLSKĄ POMYŚLNOŚC GOSPODRACZĄ w warunkach okupacji komunistycznej. Oni po prostu jeździli do Moskwy po "wskazówki" a i tak robili swoje. Możemy tylko domniemywac jak wygladała by Polska obecnie gdyby nie sabotazowe działania beneficjentów obalenia Gierka, czyli.... Globalnego Kapitalizmu (nazywanego przez Gierka Imperializmem Amerykańskim) i jego funkcjonariuszy...
 • @Jan Paweł 13:54:48
  Wartość dodana powstaje w wyniku działania ludzi. Kapitał finansowy może ją jedynie przesuwać lub przeceniać.
 • @Jerzy Wawro 14:01:06
  Poprawka - w pierwszym przypadku dot. bankructwa miało być "to nie jest tragedia".
 • @Jerzy.63 13:58:12
  Dziękuję za bardzo cenne (jak zwykle) uzupełnienie mojej pisaniny.
  Wydaje mi się jednak, że korzeni zła należy szukać głębiej w historii.
  Neokonserwatyzm praktycznie zbankrutował i gdyby to on był winien - te skutki udałoby się przezwyciężyć. Ale z jednym się zgadzam - to problem odrzucenia fundamentalnych wartości. Słyszałem taką mądrą sentencję: "jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu". Wydaje mi się, że ona jest prawdziwa nawet dla ludzi małej wiary (lub nie wierzących w Boga).
 • @BTadeusz 14:05:22
  Nie może byc równości gospodarczej, czyli wolności dla wszystkich, bo po prostu Globalny Kapitał sam w sobie jak jakiś potężny czołg niszczy tą równośc dostepu do rynku. On po prostu swoją siłą sukcesywnie przejmuje (jak obecnie widac w wolnorynkowej Polsce) całą przestrzeń gospodarczą. I jeżeli z góry nie złoży sie działań obronnych przed Globalny Kapitalizmem, to szkoda jakichkolwiek działań idywidulanych przdsiębiorców. Po prostu lepiej od razu te pieniędze przeznaczone na inwetsycje (ten kapitał) przepic lub w jakikolwiek inny sposób rozpinkolic, bo i tak zostanie on przejęty przez okupacyny aparat administracyjno-fiskalny, który tak właśnie został przez Globalny Kapirtalizm w poszczególnych krajach ustawiony. Urzędnicy administracyjni i fiskalnie nie służą juz polskiej przedsiębiorczości a temu własnie Globalnemu Kapitalizmowi, do którego chyba nie chodzą nawet na żadne kontrole, skoro GK nie musi płacic podatków
 • @BTadeusz 11:45:06
  1) to jest niespójne we fragmencie mówiącym, że każda działalność jest dozwolona, w tym 'duża część dzisiejszej "szarej strefy"' (duża część, więc nie wszystko);
  2) pod pojęcie "sprawiedliwość społeczna" podkłada się konsekwentnie zaprzeczenie sprawiedliwości (w wielu dyskusjach argumentem przeciw "sprawiedliwości społecznej" jest ZUS, jakby ta instytucja miała cokolwiek wspólnego z choćby minimum jakiejkolwiek sprawiedliwości(,
 • @Jerzy Wawro 14:26:40
  Chyba masz rację. A nawet dwie racje, bo nie tylko problem jest głębszy niż ofensywa neokonserwatyzmu, ale trzeba przyznać, że w dawnych czasach ateiści byli znośniejsi od obecnych. Ale na dziś kończę, idę spać, u mnie już niedziela.
  Cieszę się, że Twój tekst zawędrował na SG. To ważniejsze niż poprzedni Twój tekst na SG, tamten był z tych "nośnych", tedy nie dziwota, że miał dużo odsłon i komentarzy, ten jest merytoryczny i rozwiewa wątpliwości niektórych co do Twoich "socjalistycznych" ciągotek. To w publicystyce ważne: pisać nawet trudniejsze teksty "pod najgłupszego". Inaczej powstają nieporozumienia, stereotypy (ukryty komuch itp.). Tak trzymać. Jest jeszcze szansa dla NE.
  Dobranoc.
 • @Jan Paweł 14:27:48
  Niezupełnie.
  W Polsce system globalny ma wpływ na gospodarkę poprzez pieniądz.
  Nie wiem, czy władza polska (nie wiem - kto to - ale jest) - nie chce, czy z nieznanych nam powodów - nie ma wladzy nad polskim pieniądzem. Jest to niedopuszczalne i skandaliczne.
  Ale ponieważ Autor (i jemu bliscy) jest zwolennikiem aktywnej państwowej polityki pieniężnej - a w jej ramach można uniezależnić się od globalnego kapitału (w dużym stopniu) - więc dałem te propozycję na Jego blogu - pod krytykę.
 • @Jerzy Wawro 14:36:12
  No zgoda, ale koncepcja?
  Ja nie roszczę żadnego copy right. Ani funkcji prezesa-:)))
  Tak można IM odebrać włądzę.
  Brakuje odwagi, czy woli?
 • @nikander 10:49:00
  Szczerze: czytałeś kiedyś jakiś biuletyn partyjny (poza "Trybuną Ludu")?
  Dlaczego sądzisz, że coś takiego może zyskać zainteresowanie?
 • @BTadeusz 14:05:22
  No czuję się zaszczycony tym, że liczy się Pan z moją opinią :-).
  Siła polityczna przedsiębiorców jest wielka i nie wykorzystana. Badania wskazują, że jest to grupa społeczna najsilniej zniechęcona obecną polityką.
  Czy z tego wynika potencjał dla tworzenia nowej partii?
  Mam co do tego wątpliwości. Myślę, że są bardziej skuteczne metody ich organizacji i wpływania na decyzje polityczne, niż zakładanie kolejnych partii (na przykłąd organizacje gospodarcze, czy klastry).
 • @Jerzy Wawro 14:46:53
  ???
 • @Jerzy Wawro 14:51:50
  "Badania wskazują, że jest to grupa społeczna najsilniej zniechęcona obecną polityką."

  Dobre, a więc chory pacjent z gorączką, odchodzący z kwitkiem po raz kolejny od okienka rejestracji, mimo że stał od godziny 6tej rano na mrozie, do przychodni wpuszczają od 7mej, rejestrują od 7:30, jest mniej zniechęcony przez obecną politykę niż przedsiębiorca, który, jeśli nie prowadzi jednoosobowej działalności, to przecież strzyże inych, może tego pacjenta, nie mogącego dostać ani antybiotyku (bez recepty nie kupisz), ani zwolnienia.

  (to jest fakt autentyczny sprzed 2 dni - Polskie Centrum Zdrowia we Wrocławiu, prywaciarz realizujący opiekę medyczną na koszt NFZ, czyli nas wszystkich)
 • @BTadeusz 14:37:20
  Owszem w POlsce Globalny Kapitalizm ma władze nad gospodarką poprzez pieniądz, ale jest to różny pieniądz. Bo np jest to pieniadz spekulacyjny (który potrafi zniszczyc całe gałęzie gospodarki), jest to pieniądz korupcyjny (także potrafi zrobic to samo z całymi gałęziami), jest to pieniądz operacyjny (potrafi taki pieniadz np wygrac każdą sprawę w sądzie poprzez "dobrych" adwokatów"), wreszcie jest to pieniądz OGROMNY, który potrafi zakryc, zalac, zniwelowac lokalny pieniądz gospodarki indywidualnej. Dlatego więc nie może byc Wolnego Rynku" a tylko i wyłącznie jego wersja z ochroną indywidulanej przedsiębiorczości gospodarczej zwaną SPOŁECZNĄ GOSPODARKA RYNKOWĄ
 • @Jerzy Wawro 14:51:50
  Też racja...
  Ale sądzę, że pwinniście to Panowie (trzeciodrogowcy) - przemysleć.
  Jest (w sieci) Partia Przedsiębiorców.
  Pobrali legalnie (za moją zgodą, kiedy to wisiało na PN) - "licencję" i zaczęli aktywnie - ale nie "sieciowo" (demokratycznie) - tylko tradycyjnie - i mają kanapę przedsiębiorców.
  Ta koncepcja była rozbudowana o mechanizm "zbierania głosów" (poza siecią. Na wszelki wypadek..-:). Nawet się kilka osób zaangażowała dość poważnie. Ale koncepcja była okaleczona o politykę podatkowo pieniężną, bo na PN było tabu inflacji.
  Panowie, jak zauważyłem, jesteście odporni na dogmaty, więc proponuję rozważyć. Przy czym wydaje mi się, że rezygnując z procedur demokratycznych - trudno byłoby na eskalację tego "wirusa" liczyć.
 • @Jan Paweł 15:06:42
  Tak... oczywiście . Teraz zrozumiałem Pańskie wątpliwości.
  Oczywiście PLN - pod społeczną kontrolą. Najlepiej słabnący.
  Wolny ynek - dlaPolaków. Żadnego globalizmu. W globalizmie - przegalibyśmy. Już przegraliśmy. Ale w oparciu o własną walutę (także ziemię i pozostały majątek) - możemy zacząć od nowa.
  Prz czym musielibyśmy pozwolić każdemu na bycie Polakiem. (na warunkach naszych)
 • @Marek.Lipski 15:14:35
  Gwarantować można coś, co jest.
  Nie można - tego - co być ma.
  Szubrawstwem są prawa nabyte.
  Bo zobowiązują do wszelkiej niegodziwości - gdyby mogły/miały - nie być dotrzymane.
  Można gwarantować udział w zysku, ale nie można gwarantować KWOT Z ZYSKU - BO MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE ABY SIĘ Z TAKIEJ GWARANCJI WYWIĄZAĆ - PAŃSTWO MUSI SPRZDAĆ MAJĄTEK, TAKŻE ZIEMIĘ.
 • @BTadeusz 15:07:16
  co to jest PN ?
 • @interesariusz z PL 15:23:03
  http://prawica.net/
 • Jak to było z "polskim kapitalizmem"?
  Piękny tytuł:

  "Ukradzione dzieciństwo polskiego kapitalizmu"

  Proponuję, by odpowiedział Pan sobie na pytanie:

  - Czy ten "polski kapitalizm" kiedykolwiek się narodził?

  Może jednak była to zmiana parawanów niezbędnych do wygodnego sprawowania władzy? Ktoś b. mądry doszedł do wniosku, że władza podparta bagnetami i pałkami jest niewygodna. Adres takiej władzy był znany i tam kierowały się różnie wyrażane - często drastycznie - pretensje publiczności.

  Obecnie wszystkiemu jest winna intensywnie od 25 lat propagowana "niewidzialna ręka rynku" - czyli nikt.
  Jak przeciwko tej "ręce" protestować? Gdzie jest jej adres?
  Właśnie na tym polega mistrzostwo całej operacji z "polskim kapitalizmem".

  Subiektywnie twierdzę, że ktoś, kto dobrze nie zna wydarzeń w PRL i RWPG (UW) począwszy od połowy lat 80-tych XX w., nie jest w stanie zrozumieć istoty t.zw. "jesieni ludów 1989" i t.zw. "odzyskania wolności" którego to okresu dzieckiem jest t.zw. "polski kapitalizm".
  Do tego warto m.in. szczegółowo przeanalizować zmiany prawa w PRL i RP już od roku 1986.

  Na marginesie mam pytanie:

  Gdzie można znaleźć dokładne informacje o sp. z o.o. i s.a. zakładanych w latach 1989-1993?

  Pozdrawiam!
 • @BTadeusz 15:12:57
  Myślę, że gdyby udało się wprodzaic do Polskiej Przestrzeni Gospodarczej normalnośc, to z całą pewnością Polska znowu mogłaby byc Tygrysem Europy bo z calą pewnością oprócz znowu tego zrywu Polaków do gospodarki mielibyśmy z całą pewnością (przypuszczam że nawet masowe) powroty do Polski Polaków którzy z Polski wyjechali a z całą pewnością chcieli by wrócic do swojej normalnej juz Ojczyzny z zarobionym za granicą kapitałem. Ten potężny wspólny zastrzyk byłby tym Kapitałem który móglby rozruszac naszą Polską Gospodarkę, mógłby odbudowac, odnowic Polskę
 • @interesariusz z PL 15:23:03
  http://prawica.net/node/18306
 • @Jan Paweł 15:29:54
  Na to liczę...-:)
  Bo chociaż jesienią przechodzę na emeryturę, to działalności gospodarczej nie zamierzam zwijać.
  Choć w w "przytułku" dla ryczałtowców - wiedzie mi się w miarę normalnie.
  Pozdrawiam.
 • @BTadeusz 15:38:02
  Więc działajmy w tym kierunku...
  Także pozdrawiam:-)
 • @Jerzy Wawro 14:10:11
  Wychodzi na to, że Kapitał (ten Globalny) przede wszystkim PRZEJMUJE TĄ WARTOŚC DODANĄ, wypracowaną przez wytwórców i usługodawców, uniemożliwiając ich rozwój. Szczególnie właśnie widac to w okupowanej obecnie Polsce. Pozdrawiam
 • Autocenzura Autora jest zastanawiająca... dlaczego Pan ICH kryje?
  Szanowny Pan raczył napisać:
  "...głoszono, że mamy wziąć sprawy w swoje ręce"
  "...wyrywano z tych rąk - co tylko się dało."
  "...Nasz raczkujący kapitalizm pozbawiono dzieciństwa."
  Nie powinien Pan kryć ONYCH. Niech się Pan przyłączy do NAS, niech Pan ONYCH zdemaskuje - że to byli (i są!) sataniści antypolscy, świadomie realizujący plany masonerii, Stalina i Hitlera przeciwko Polsce. Niech Pan poda nazwiska, daty decyzji podejmowanych przeciwko bytowi biologicznemu Narodu Polskiego, powiązania, adresy, numery telefonów, numery buta i długość fiuta, daty spółkowania z ładnymi paniami z Warszawy i Krakowa, daty urodzin ICH dzieci, stanowiska, które obecnie ICH dzieci zajmują...
  Co? Boi się Pan? A wie Pan - ja też. Popatrzyłem na listę tego wszystkiego co się powinno o ONYCH i ICH dzieciach i wnukach opublikowac i sie przeląkłem. To będzie jak eksplozja dużego granatu w szambie - gdy się pojawi lista DWUSTU TYSIECY czołowych funkcjonariuszy PRL (obecnie Mossad, Gestapo, NKWD, CIA, SłuzbyBertone) z odniesieniami do MILIONA ICHNICH żon, nałożnic, kochanek, dzieci, wnuków.
  Tak! W takie dzieło warto się zaangażować. Lista Wildsteina to pikuś przy tym, co Polacy powinni spisać i opublikować. Dla Dobra Polski.
 • @Eugeniusz Sendecki 16:43:17
  nie wierzę w żadne listy Wildszteina czy Maciarewicza tak samo jak nie wierze im. Za opublikowanie tych prawdziwych list, po prostu sie ginie a takie jakieś tam listy to może opublikowac każdy. Działania pod publikę. Jak będę chciał zaistniec w polityce to zacznę od opublikowania jakiejś listy:-)
 • @Eugeniusz Sendecki 16:43:17
  Niech się Pan przyłączy do NAS, niech Pan ONYCH zdemaskuje - że to byli (i są!) sataniści antypolscy, świadomie realizujący plany masonerii, Stalina i Hitlera przeciwko Polsce. Niech Pan poda nazwiska, daty decyzji...
  ---------------------------------------
  I co by z tego miało wyniknąć?
  Wybuch polskości?
  Czy implozja jej resztek?

  Decyzję o samobójstwie należy podejmować samodzielnie i samodzielnie wykonywać.
  Jeśli to piekło, to nie ma co się miotać.
  A tylko w piekle obowiazuje zasad "Porzućcie wszelką nadzieję".
  Na strzelenie sobie w łeb - zawsze jest i będzie dobry czas.
  Póki jest nadzieja - trzeba działać pozytywnie.
 • @Aryjscy.Słowianie 17:21:09
  Znam temat...-:(
  Ale to trochę tak, jak z końcem świata.
  Miał być, a jednak dobrze że się w białe przescieradło nie zawinąłem, tylko poczekałem spokojnie.
 • @Eugeniusz Sendecki 16:43:17
  Chce Pan dla NICH sprawiedliwości?
  Niech Pan im odpuści.
  Niech Pan da im prawo bycia Polakami - takimi, jakimi chcą być.
  Wystarczy co wieczór w ICh telewizji puszczać IM dobranockę:
  " - no złodzieje i bandyci, jak będzie się wam dziś zasypiało?
  Nie dręczą was wyrzuty sumienia?"
  Po tygodniu wyrzucą z domów telewizory.
  Nie ma okrutniejszego kata, niż własne sumienie, kiedy się odezwie. A trudno o takiego, w którym się nie odezwie.
  Dlaczego dla tej zemsty milibyśmy poświęcać własną przyszłość?
  To jakaś "anomalia" psychiczna.
 • @Aryjscy.Słowianie 17:21:09
  Jak zrobią "porządek" w Ameryce to z całą pewnością wezmą się za Europę, moża zaczną od tej krnąbrnej katolickiej Polski?
 • @Aryjscy.Słowianie 17:21:09
  Trzeba się modlic o Amerykę, bo to co tam planują, nie jest dziełem człowieka a Szatana. Oni mówią (np Bill Gates na swoich wykładach) że wyczerpują się zasoby Ziemi i należy ją zdepopulowac. Gdyby o to chodziło, to nie blokowaliby róznych wynalazków niamal darmowej energii (jak np silnik na wodór) czy superwydajne baterie słoneczne i akumulatory. To całkowicie odciążyłoby Ziemię od eksploatacji ropy, chcociaż niektórzy już mówią że te złoża... (jakoś cudownie) odnawiają się. Dalej, oni uznają że Ziemia nie wykarmi takej populacji jaką mamy obecnie. To tez jest nieprawdą, ponieważ znowu naukowcy w tej dzidzinie podaja że obecna populację Ziemi wykarmiłaby sama Australia i jeszcze zostałby spory zapas. O co wiec chodzi? Oceńmy każdy indywidulanie. Wg mnie wszystko to razem pasuje tylko i wyłącznie do wypelniania Szatanskiego Dzieła Zniszczenia. Więc bez Pana Boga, niestety nie da się zrobic z tym nieczego. My Polacy wiemy o tym już ze swojej bogatej Historii i Chrześciajńskiej Tradycji. Dlatego tak niszczą nasz Kościół, dlatego tak niszczą Polskę
 • @amadeusz2006 12:36:32
  Przeczytałem Pana komentarze pod klikoma postami .
  Niektóre wyrażają myśli , jakie mam po podróżach , lekturze
  i refleksji nad własnym zyciem .
  Dzisiaj przypomniałem swój post z października 2011 roku
  http://zbigniewjacniacki-zyciemojeinasze.blogspot.com/2013/02/chce-odzyskac-swoje-pieniadze-wybory-za.html.

  Mam po ponad roku refleksję , że może nasi Rodacy tak naprawdę osiągnęli swój 'szczyt niekompetencji' . Oni nie to , ze nie chcą .

  Oni naprawdę nie potrafią zrozumieć otaczającego swiata , a ponieważ
  główni nauczyciela telewizja i ambona ( może byc na odwrót ) nic mądrego ich nie uczy , to to co jest i tak wydaje się "rewelacyjne ".
  A , że inne kraje szybciej absorbują nowe technologie społeczne , edukacyjne , przemysłowe ..., zauważenie tego wymaga , jak mawia moja żona , ruszenia czterech liter i przyjrzeniu się światu .

  Ale po co ? Matka Boska , Królowa Polski , i tak załatwi wszystko
  w sposób normalny , czyli cudowny . Byłoby szybciej , ale nie chcą intronizować Jej Syna na Króla .... i dlatego Polska ma takie problemy ...

  I tak od tysiąca lat ....
 • @zbigniew1108 18:19:32
  No!... może nie od tysiąca lat a od czasu gdy: "Za króla Sassa chulaj i popuszczaj pasa"... czyli jednak, od czasu kiedy Polska odeszła o Wiary.
  Nie wzięło się z nikąd przysłowie : Bez Boga ani do proga.
  Oczywiście jednak jest tak, że wiara bez uczynków jest pusta.
 • @zbigniew1108 18:19:32
  A takim sztandarowym juz przykładem tego, że: "Jak Bóg z nami, to kto przeciw nam", niech będzie chociażby już tylko Bitwa pod Grunwaldem, gdzie jak wiemy z Boguradzicą na ustach wojska Jagiełły i Witolda pokonały Zakon niezwyciężony.
 • @AlterNemo 15:29:26
  > Czy ten "polski kapitalizm" kiedykolwiek się narodził?

  Tak. Niezależnie od intencji władców przełom lat 80/90 był okresem narodzin polskiego kapitalizmu. Miałem możność w tym uczestniczyć jako jeden z miliona drobnych przedsiębiorców. To było coś niesamowitego.
 • @Jan Paweł 18:26:21
  No cóż ....
  po radzieckiej historiografii czas przyjrzeć się niemiecko-watykańskiej
  balladzie o Polsce .
  Ciekawa jest chronologia opracowana przez Leszka Mioduchowskiego .
  Można zapoznać sie z nia na moim blogu
  http://zbigniewjacniacki-zyciemojeinasze.blogspot.com/2013/02/zarys-dziejow-rzeczpospolitej.html
 • @Marek.Lipski 15:37:14
  Na NE były już podobne akcje. Trudno je uznać za sukces. Ale to nie znaczy, że nie warto spróbować.
  Wpisałem link do swojego tekstu na temat reformy podatków(


  Jednak w skuteczność tworzenie od zera nowej partii nie wierzę.
  Może jakimś cudem uda się w Polsce znaleźć męża stanu, który będzie się kierował wyłącznie polską racją stanu. Nie jest do tego potrzebny specjalny program. Potrzebne mądre decyzje w pojawiających się kluczowych kwestiach - na przykłąad tej o której pisałem w jednej z poprzednich notek:
  http://netsociety.nowyekran.pl/post/87109,stanowisko-w-sprawie-ksztaltowania-polityki-klastrowej-w-polsce).
 • Przedsiębiorcy a partie polityczne
  http://zpp.net.pl/Aktualnosci/GWALTOWNY-SPADEK-POPARCIA-DLA-PO-WSROD-PRZEDSIEBIORCOW
 • @Jan Paweł 18:29:29 "Jak Bóg z nami, to kto przeciw nam"
  Właśnie , ale chyba nie był to Bóg na etacie rzymskokatolickim ,
  bo nie posłuchał się Papieża i nie dał zwycięstwa zakonowi Najświętszej Dziewicy .

  Zatem warto poszukać kim jest ten zwycięski Bóg z 1410 roku .
  Znalazłem w internecie pewne wskazówki , gdzie Go można spotkać ,
  ale to temat wykraczający poza zagadnienia poruszone przez gospodarza niniejszego bloga .

  Pozdrawiam
 • @zbigniew1108 18:49:04
  Zanim zapoznam się z Pana artykułem (a ciekaw jestem, byc może jakieś nowe światło), to zachęcam jednak oddzielenie Wiary od ludzi. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Jezus Chrystus pozostawił nam Powszechny Apostolski Kościół, którego Dziedzictwo przechowywane jest (albo powinno byc) właśnie w Watykanie. Jednak dzisiaj już wiemy, że nie ma najmniejszej wątpliwości że Szatan przedostał się także już do i Watykanu. Ale to nie może byc powodem mojego odejścia od Wiary.
 • @zbigniew1108 18:57:22
  Ma Pan rację, korzystamy z goscinności Gospodarza bloga, więc krótko. Jak wiemy Zakon Najświetszej Dziewicy bardzo sprzeniewierzył się swojemu powołaniu więc chyba nie ulega wątpliwości że utacił Wstawinnictwo Matki Boskiej. Więc nie mógł tutaj pomóc nawet sam Papież.
 • @Aryjscy.Słowianie 19:07:36
  Własnie pisałem o sprzeniewierzeniu się powołaniu do którego zostaliśmy wszyscy tu na Ziemi powołani. Nie ma zbawienia poza Dziedzictwem Apostolskiego Kościoła Powszechnego, który powołał sam Jezus Chrystus. Powoływanie nowego kościoła jest satanistycznym bałwochwalstwem, łącznie z deklaracjiami sprzeniewierzenia się prawom Daklogu. Zachęcam do pokry, której brak, jak wiemy z historii, nigdy nie skutkował dobrze.
 • @Aryjscy.Słowianie 19:07:36
  Obawiam się że działa pan (czy panowie) na jakieś zlecenie zdyskwalifikowania tego rodzącego się w Polsce Ruchu Narodowego. Po prostu wasze działania mają spowodowac że ludzie (ale także i rózne służby np Policja) na sam widok narodowca mają dostwac odruchu odrzucenia i agresji. Jesteście przez to bardzo groźni, bo to przez takich jak wy, Policja pałuje tych prawdziwych patriotycznych narodowców. Uważam więc że jesteście płatnymi agentami, tak jak za Hitlera, także płatne pachłoki podpaliły Reichstag, co było powodem zdelegalizowania legalnych ugrupowań i jak wiemy poczatkiem tyranii. Mówił o tym Dr Rath:
  Polecam wszystkie części:
  http://www.youtube.com/watch?v=jw35QwKuHtc
 • @Aryjscy.Słowianie 19:46:45
  Szczerze mówiąc... ja tez kiedyś błądziłem. Myślałem (i co gorsza mówiłem o tym innym, za co niestety będę rozliczany), ze Religia Rzymsko-Katolicka jest dla ludzi na niskim poziomie świadomości, dla ludzi którzy dopiero zaczynają doskonalenie się. Ja uważałem się za speca od religii buddyjskiej, tej (niby:-) dla tych juz bardzo doskonałych:-). Niestety, utwierdzały mnie w tym sztuczki okultystyczne, których już trochę byłem panem:-). Jednak cięzko za to zapłaciłem, ale cieszę się że to stało się jeszcze tu na Ziemi, że dostałem Dar nawrócenia (stąd może niektórych razi ta moja pewnośc w Wierze)....
  Zachęcam przynajmniej do przemyśleń i życzę tego Daru Nawrócenia.
  Pozdrawiam
 • @Aryjscy.Słowianie 19:46:45
  TAM, podobno jest juz za późno na naprawienie tego co tu zrobiliśmy
 • @Aryjscy.Słowianie 19:46:45
  Kolego, po prostu Jezus Chrystus został nam tu na Ziemię przysłany (a to że był na Ziemi, został ukrzyżowny i zmartwychwstał, potwierdzają już rózne nizależne badania naukowe) by te wszystkie pogaństwa, buddyzmy, hinduizmy itd (które zbierały żniwo do Piekła)... UPORZĄDKOWAC. Chrystus pozostawił nam Swój Kościół a dla Niewiernych Tomaszów Pamiątki swojego pobytu na Ziemi. Także daje nam co jakiś czas znac o Sobie w Cudach, także w Polsce (niedawno w Sokółce), zachęcam do zagłębienia się w te Sprawy.
 • @Aryjscy.Słowianie 20:04:01
  nie wiem co to jest kompleks tego jak mu tam, na D.
  Ale niech przemówią naukowcy, polecam jeden z takich artykułów (może niech wystarczy ten jeden):
  http://marucha.wordpress.com/2012/04/06/oblicze-zbawiciela/
 • Szanowny Panie Jerzy Wawro...
  przepraszam za off-temat, ale jak Pan widzi, jakoś to wszystko naturalnie ewoluowało w tym kierunku, więc chyba nie da się uciec od Boga, jak widac we wszystkim. Dzieki za gościnę:-) Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 19:09:27Ale to nie może byc powodem mojego odejścia od Wiary
  O ile Wiara jest niezależna od organizacji , do której , jak Pan wspomnial ,
  "...Jednak dzisiaj już wiemy, że nie ma najmniejszej wątpliwości że Szatan przedostał się także już do i Watykanu..."

  Proszę Wierzyć , ja też Wierzę .

  Pozdrawiam
 • @zbigniew1108 20:23:46
  Watykan jest tym materialnym Miejscem tego Apostolskiego Dziedzictwa Kościoła Chrystusowego i w związku z tym jest naszym Domem. Nie możemy sie obrażac na nasz dom tylko dlatego że któryś z rodziców np cierpi na chorobę alkoholową. Co my możemy zrobic by pomóc naszemu Kościołowi? wspomagac przede wszystkim modlitwą, ale także wspomagac naszych księży w parafiach, którzy także są ludźmi, także mają swoje chwile zwątpienia, słabości. Niech ta MOC WIARY teraz idzie z dołu do GÓRY.
  Z całą pewnością bardzo duży wpływ na to wszystko ma niestety, ten (mówiąc ogólnie) nasilający się atak Sztana własnie na Chrystusowy Kościół Powszechny.
  Czy nie zastanawiał się Pan dlaczego Szatan nie atakuje tak zaciekle (bezpośrednio i poprzez swoich ludzi) np buddyzmu?
 • @zbigniew1108 20:23:46
  Proszę zwrócic uwagę, jakie niemal komfortowe warunki do swojego rozwoju ma w Polsce np Hare Krishna. Jakoś nikt tego ruchu nie atakuje a wręcz przeciwnie, wmawia się tym młodym ogłupionym już Polakom (i nie tylko) te wszystkie demgogiczne slogany o tolerancji itd.
  Niestety, ta ogłupiona młodzież to kupuje a Szatan zbiera żniwo
 • @zbigniew1108 20:23:46
  Panie Zbigniewie prosze mi wierzyc, My Polacy nie mamy innego wyjścia, jak tylko i wyłącznie powrót do swoich Korzeni, do Tradycji Chrześcijańskich. Pozdrawiam
 • @Jerzy Wawro 14:01:06
  (i) Co do "sprawiedliwych z UD", sam wystąpiłem z tej partii ok 1993 roku, wskazując na błędy "grubej kreski" i "etatystycznego liberalizmu". Dużo wcześniej (jesienią 1989), na błędy kacapo-liberalizmu wskazywał to m.inn. Mrosław Dzielski.

  (ii) Co do czterech reform AWS, każda z nich była potrzebna, każda jest lub będzie kontynuowana. Cztery trudne wyzwania modernizacyjne wymagające każde z osobna spokojnych debat. Tu i teraz nie widzę na to warunków. Twoje kategoryczne krytyczne opinie uznaję za mocno przesadne.

  (iii) Zestawienie ról politycznych Papieża Jana Pawła II i Jerzego Buzka w Europie wydaje mi się całkiem oczywiste. Prawdopodobnie waga decyzji Jana Pawła II była średnio 1.000 razy większa, niż Przewodniczącego Parlamentu, ale poddaje się to porównywaniu.

  (iv) Skoro w Twoich oczach, premier zdradzający żonę, traci Twój szacunek i równocześnie skuteczność polityczną, to masz do tego prawo.
 • @Aryjscy.Słowianie 21:23:55
  Więc jak Pan sam widzi... jedyna nadzieja w naszym Panu Bogu....
  I to tylko w naszym Chrześcijańskim Bogu w Trójcy Przenajświętszej a nie w jakiesj tam np Sziwie
 • @Andrzej Madej 21:59:00
  Witam Szanownego Pana, pisze Pan że: "kązda z tyhc reform była potrzebna".... to może pozwoli Pan: chyba już tutaj pisałem o tym, ale weźmy taką tylko jedna elektrownię wybudowaną za Gierka (bo ten temat akurat znam)- elektrownię Rybnik. Została ona sprzedana niemcom i francuzom a przynosi ona 360mln zysku, który kiedyś finansował szkoły, szpitale i... emerytury. Teraz ten zysk niestety już idzie za granicę, nam zostaję tylko zatrute powietrze. Więc skoro skończyło się już finansowanie tych trzech przykładowych dziedzin to niestety ciężar utrzymania ich trzeba było przenieśc na zainteresowanych, czyli uczniów i ich rodziny, chorych i emerytów... Stąd te trzy (czy cztery) słynne, niby potrzebne i społecznie oczekiwane reformy...
  Jest Pan w stanie obliczyc jaki zysk wypracowany przez polskie, kiedyś państwowe przedsiębiorstwa jest transerowany za granicę i jak mogłaby wyglądac Polska gdyby pozostał ten zysk w Polsce?
  Pomińmy więc te dyskusje bo "w domu powieszonego nie powinno się mówic o sznurze".
 • @Andrzej Madej 21:59:00
  (i) Uwierzyłbym może, że jesteś ten jeden sprawiedliwy, gdyby nie choćby dalsza część tego komentarza.

  (ii) Jeśli potrzebuję coś zrobić z długimi włosami, to idę do fryzjera, a nie obcinam głowy. Sama sprzedaż TP SA wystarczy, by uznać, że żaden wyrok poza śmiercią nie jest tu sprawiedliwy (nie zmieniłem zdania i jestem przeciwnikiem kary śmierci, ale naprawdę to wykracza poza skalę). Na Nowym Ekranie jesteś prawie od początku. Kiedy były Twoim zdaniem warunki do dyskusji? Kiedy przedstawiłeś jakieś argumenty?
  Tak przy okazji: już nawet reżimowe merdia zaczynają mówić prawdę o tych "reformach", może więc rozważysz zmianą płyty?
  http://www.polskieradio.pl/7/968/Artykul/777910,Co-dalej-z-OFE

  (ii),(iv)
  Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w i wielkiej będzie wierny, a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie (Ewangelia Łukasza 16,10)
 • @Jan Paweł 10:37:19
  Panie Janie Pawle,

  Problem polega na tym, że to co media nam wałkują jak jakimś bezbronnym lemingom jako kapitalizm, już dawno nie ma nic wspólnego z kapitalizmem (z dyktaturą owszem). Czym nazwać pompowanie pieniędzy w General Motors, grupę Citi czy inne molochy neo-socjalizmu wychowywane i wspierane za wszelką cenę? Co wiecej, wspierane nierzadko bezpośrednio przez dodruk dolarów (czyli z kieszeni wszystkich amerykańskich podatników - a pośrednio także z kieszeni wszystkich innych odbiorców np. amerykańskich papierów dłużnych). Te same grupy poparcia różnymi widzialnymi dla gołego oka, lub trudnymi do zauważania drogami, grają sobie korporacyjne gierki na całym świecie.

  Nazywanie tego krokiem do wprowadzenia Nowego Światowego Porządku - w porządku, dyktaturą lobbystyczną - w porządku, socjalizmem korporacyjnym - w porządku, czy też zjawiskiem zbliżonym do gospodarki centralnie sterowanej - w porządku.

  Nie wierzę, że ktoś mógłby brać to zjawisko za kapitalizm - poza "wiodącymi tytułami medialnymi" oraz ich wyznawcami.

  Kapitalizm, to nie jest wypluwanie na życzenie korporacji przepisów, "pakietów ratunkowych", zwolnień z podatków itd. Kapitalizm, panuje wtedy, gdy każdy swoją pracą, celnymi pomysłami lub zainwestowaną gotówką może włączyć się do gry i albo bogacić się, albo nie - w zależności od celności swoich decyzji - jednak w czystej grze, w której państwo nie jest "właścicielem niewolników" z których kieszeni dotuje sobie co chce i jak chce, byle dla "nowej rasy Panów i Władców".

  Kapitalizm jest wtedy, gdy państwo w tej grze praktycznie nie bierze udziału, poza może stanowieniem prostego i jasnego prawa i ściąganiem niskich podatków na swoje małe potrzeby.

  Jeśli jednak, ktoś dopuszcza dodruk pieniędzy po to, by jedną firmę motoryzacyjną wesprzeć gigantycznymi wsparciami z kieszeni podatników i w tym samym momencie nic nie dając np. małym garażowym to już niestety jest głęboki socjalizm kroczący w stronę gospodarki centralnie planowanej: czyli takiej gospodarki w której nie decyduje rynek, a jakiś mądry wujek (kolega, koleś, swój, Obama, lobbysta, polityk wspierany przez lobbystę - proszę sobie te pojęcia mnozyć).

  Jak sama nazwa wskazuje, "wujek" to nie kapitał, a w kapitaliźmie każdy powinien móc mieć szansę na mnożenie lub tracenie kapitału w oparciu o jasne zasady.

  Jak decyduje nie kapitał, tylko jakiś "wujek" który sobie wymyśla jakieś plany pięcioletnie dla swojej pierestrojki (czy też "pakiety ratunkowe"), na których pokrycie sobie "wymyśla pieniądze" (dodruk) - to coś jest chyba nie tak? Niekapitalistyczne, czyż nie?

  Z pozdrowieniami,
 • @Jerzy Wawro
  Bardzo cenna uwaga o roli bankructwa.

  Państwo nie powinno pompować kasy w upadające przedsiębiorstwa, tylko co najwyżej, niezawisłe sądy gospodarcze, powinny być miejscem, w którym można spróbować restrukturyzować dług, w porozumieniu z wierzycielami. Wydaje mi się, że ważne jest podkreślenie, że nie jest to rola państwa, a niezawisłych sądów. Potrzebne jest jednak do tego nowe prawo, by było to możliwe, bez komornika jako pierwszej dźwigni.

  Odnośnie syndromu wybrańców: to niestety w Polsce ma to dno z czasów Okrągłego Stołu. Wydaje mi się, że wielu z wybrańców o których Pan mówi, to uwłaszczeni na majątku państwowym aparatczykowie poprzedniego systemu. To oczywiście tylko moja prywatna obserwacja, nie prowadziłem szeroko zakrojonych badań w tej dziedzinie.

  Z pozdrowieniami,
 • @Jan Paweł 22:17:06
  Rozczaruję Pana.
  Obecnie nie jestem przygotowany intelektualnie i czasowo na szczegółową dyskusję o procesie przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Choć mam do tego jakieś przygotowanie dowodowe, bo od 1989 do 2002 zajmowałem się w praktyce tworzeniem rynku kapitałowego, a zatem i procesami prywatyzacji. Widziałem setki przypadków.
  Pisywałem też o przemianach w ochronie zdrowia, systemie emerytalnym, samorządności i edukacji. Obecnie skupiłem się na zmianach w systemie edukacji, bo ta dziedzina wydaje mi się wiodąca w zmianach relacji narodu - społeczeństwa - państwa. Zmianach wymuszanych zmianami w komunikacji i w gospodarowaniu (społeczeństwo sieci, gospodarka oparta na wiedzy).

  Pewnie kiedyś powrócę do zagadnień podniesionych przez Pana i może będzie okazja do polemiki. Dziś dodam tylko żartobliwie: Nie żałujmy rozlanego mleka, bo było w nim więcej wody.

  Pozdrawiam :)
 • @Andrzej Madej 06:50:46
  Ładna mi woda, TYLKO Z TAKIEJ JEDNEJ ELEKTROWNI 360mln!!!...
  Pewnie podniosą sie głosy, że teraz to ona jest lepiej zarządzana:-)...
  Wiec niech będzie, że za tego wstrętnego Gierka ta elektrownia generowała tylko 200mln. Sam tylko Gierek pobudował ok 500 zakładów, powiedzmy że średnio dawały te 200mln to jakby nie liczyc... jest tego... 100mld (sto miliardów)!!!!... tylko z tego co wybudował Gierek. I Czy możemy przyjąc że z pozostałego majątku, hut, kopalń, stoczni, takich zakładów jak Cegielski, Pafawag, Zgoda itd, itd, itd, itd było co najmniej drugie tyle?... więc znowu jakby nie liczyc (a są to bardzo ostrożne szacunki) to wychodzi tego 200mld (jak Pan wie wzieliśmy poprawke na niby złe PRLowskie zarządzanie) I TE 200 MLD CO ROKU ZASILAŁO BUDŻET...
  ...Jak Pan myśli, czy dzisiaj musilibyśmy rozpatrywac co zrobic z naszą edukacją (tzn czy jej koszty zepchnąc na uczniów)?.... czy dzisiaj szpitale musiałyby kontraktowac choroby (takiego absurdu nie wymyśliła nawet najobrzydliwsza komuna), a do specjalisty czekało by sie czsasami latami , jak jest teraz? czy dzisiaj zagrożone byłyby emerytury? itd, itd, itd... WYOBRAŻĄ PAN SOBIE JAK WYGLĄDAŁABY TERAZ POLSKA?
  Myślę że nie ma na to żadnych argumentów, bo wszystko co by sie tutaj powiedziało byłoby pokrętne.
 • @Jerzy Wawro 23:10:41
  (i) co do sprawiedliwych to osobiście znam w Krakowie dziesiątki osób, które wystąpiły z UD, izolując się od tamtej pory od życia publicznego. Oskarżanie ich dzisiaj in gremio o niegdysiejszą głupotę i szkodnictwo, prowadzi do samozadowolenia architektów archipelagów doskonałości i ambasadorów imperiów dbających o skłócanie Polaków.

  (ii) nie podejmowałem i nie podejmę całościowej dyskusji o reformach AWS, bo nie mam na to obecnie ani przygotowania ani czasu. Taką dyskusję o każdej z czerech reform trzeba by zacząć od bilansu zamierzeń, ograniczeń i niespełnień z powodów politycznych ograniczeń. Ale co najważniejsze, w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy grupa kilkunastu patriotów, spotykających się w różnych miejscach za prywatne pieniądze, przygotowywała trzy z czterech, późniejszych reform AWS (bez emerytalnej) nie do przewidzenia były skutki rewolucji komunikacyjnej. Dziś, 20 lat później rysuje mi się dopiero wizja systemu edukacji respektującego cyfrowe przyśpieszenie. A co do samorządności, ochrony zdrowia widzę głównie mgłę.

  Uważam, że cześć coraz bardziej oczywistych z dzisiejszej perspektywy błędów strukturalnych w edukacji, zdrowiu czy samorządzie - była nie do uniknięcia.

  Przygotowując portal o edukacji, przewiduję prowadzenie tam debat o meandrach reformowania 1989 - 2012.

  Co do mojej oceny systemu emerytalnego, to Ty jej nie znasz. Może kiedyś ją przestawię.

  (ii), (iv) doskonałość nie jest cechą ludzką. Ewangelia, jak to ewangelia.
 • @Jan Paweł 08:08:17 Ładna mi woda, TYLKO Z TAKIEJ JEDNEJ ELEKTROWNI 360mln!!!...
  Niestety , w Polsce nie lączy sie faktów , które sa sprzeczne z wyznawaną
  ideologią .
  Dlatego wielu chętnie będzie głosiło , że w PRL to Polacy tylko albo chodzili na pochody pierwszomajowe , albo donosili na siebie ....

  Odbudowanie po zniszczeniach niemieckich ...e, to taki tam coś ....
  Sprzedawanie tego ,co zbudowali Polacy ...o , to jest wysiłek , to jest sukces

  Nie wiem , czy jest jakieś lekarstwo , aby sen nie byl brany za jawę ...
  Pozdawiam
 • @Jan Paweł 08:08:17
  Myślę, że różni nas ocena racjonalności w gospodarce. Moim zdaniem bez uznania prawa ryzyka, czyli znaczenia rywalizacji dla racjonalizowania zachowań podmiotów gospodarczych, gospodarka pracuje marnotrawnie. Pan jak rozumiem, ma wiarę racjonalność jednego (państwowego) właściciela.

  Jak człowiek żyjący we współczesnym znomadyzowanym społeczeństwie, gdzie gospodarka rozwija się dzięki wiedzy, nie będzie się uczył przez całe życie, skazuje się na regres społeczny. Świadomość, że kto stoi w miejscu ten się cofa, nabiera dziś ogromnego znaczenia. Choć z trudem się upowszechnia.

  Kieruję firmą medyczną. Ciągle próbujemy przewidzieć ile osób będzie chorych, kto i jak będzie ich leczył. Moralnie można by mi zatem przyłożyć, że próbuję się bogacić na ludzkim nieszczęściu (wyniki mamy na pograniczu zera).
  Jako ekonomista nie widzę nic złego w tym, że szpitale próbują przewidzieć co się może zdarzyć i w uzgodnieniu z NFZ przygotowują pieniądze na zapłacenie za prace lekarzy i za potrzebne lekarstwa.
  Ale zapewne moralnie, to i im można by nieźle przyłożyć. Szczególnie w niedzielę.
 • @Andrzej Madej 08:46:39
  1. Myślę, że trzeba zacząć od definicji.
  "Styropianowa elita":
  Próżniacza klasa polityczna, która rości sobie pretensję do sprawowania w Polsce władzy (a przynajmniej zachowanie wpływów) głównie na podstawie przekonania o własnej mądrości i nieomylności. Wpływy te faktycznie zachowuje dzięki powiązaniom towarzyskim nabytym na styropianie w stanie wojennym.
  Nie każdy kto kiedykolwiek był w UD spełnia tą definicję. Ale rząd Buzka to jest bez wątpienia wytwór "styropianowej elity".

  2.
  > Uważam, że cześć coraz bardziej oczywistych z dzisiejszej perspektywy błędów strukturalnych w edukacji, zdrowiu czy samorządzie - była nie do uniknięcia.

  To jest argumentacja w stylu (nawiązując do metafory z obcięciem głowy): gdy się obcina głowę, to skaleczenia są nie do uniknięcia. A przecież skaleczenie to nic takiego.
  Też uważam, że tu nie miejsce na taką dyskusję - bo to zupełny off-topic (jak będę miał trochę czasu to napiszę odrębną notkę). Ale to nie usprawiedliwia stosowania takich pseudo-argumentów (wiele patologii nie tylko było do przewidzenia, ale byli tacy którzy głośno je wówczas przewidywali; a rewolucja komunikacyjna trwa od początku lat 80-tych).
 • @Andrzej Madej 09:18:30
  "Ale zapewne moralnie, to i im można by nieźle przyłożyć. Szczególnie w niedzielę".

  A ja myślałem, że takich argumentów używają tylko kobiety ;-)
  A tak na marginesie, to ja jestem zwolennikiem prywatyzacji, dotyczy ona dziedzin w których mamy wolny rynek, albo prowadzi ona do zwiększenia obszaru wolności gospodarczej. Z tego punktu widzenia prywatyzacja z czasów Buzka to po prostu patologia. A biorąc pod uwagę przyczyny i skutki: zbrodnia.
 • @Jerzy Wawro 09:20:00
  Jedna poprawka: ten styropian to był głównie przed stanem wojennym.


  PS.
  Przypomniałem sobie o jednym sprawiedliwym. Mirosław Handke uznał, że skoro nie umie liczyć, to nie powinien być ministrem edukacji i podał się do dymisji ;-).
 • @Andrzej Madej 09:18:30
  Szanowny Panie Andrzeju. Mówi Pan że ta gospodarka wtedy pracowała marnotrawnie a kapitalistyczny właściciel oczywiście to marnotrawstwo przerwał. Otóz wiemy jak wygladało przerywanie tego marnotrawstwa. przede wszystkim nowy kapitalistyczny własciciel zmienił status człowieka w procesie gospodarczym, tzn od tego czasu człowiek przestał byc podmiotem a stał sie przedmiotem. Tzn dla osiagnięcia tego "lepszego zarządzania" zaczeto od masowych zwolnień. Dllatego przyjałem że w PRLu to może ta elektrownia dawała tylko 200mln. Ale te niby przerosty zatrudnienia powodowały właśnie utrzymanie tej podmiotowej roli człowieka. Masowe zwolnienia jak wiemy skutkowały i skutkują poważnymi konsekwencjami społecznymi, nie muszę chyba ich wymieniac (masowe bezrobocie, emgracja, wzrost przestepczości to tylko jedne z tych tragicznych skutków... transformacji). Więc ja mam gdzieś takie zwiększanie rentowności do kieszeni kapitalistycznej z pozostawieniem nam tu w Polsce tragicznych skutków tej "racjonalności" w gospodarce.
  Jest to tylko jeden aspekt związany z tą psedo racjonalnoscią w gospodarce. Proszę Pana życie a szczególnie ŻYCIE NARODU, TO NIE TYLKO EKONOMIA
 • @Jerzy Wawro 09:20:00
  1.
  Wiem, że większość osób walczących z komuną nie ma dziś żadnych pretensji czy aspiracji politycznych. Wiem bo uczestniczę czasami w spotkaniach byłych NZS-owóców, znam losy swoich kolegów z podziemnej Solidarności. Szacuję że Twoje oceny dotyczą ok 10 % z tego środowiska, zatem krzywdzą 90 %.
  Ja mam wręcz odwrotny pogląd. W większości kontaktów w centrach władzy politycznej czy administracyjnej, dobrą rekomendacją jest obecnie niegdysiejsza przynależność do PZPR. To gwarancja konformizmu, spoiwa systemu klientyzmu w którym żyjemy.
  Szkoda, że polscy socjologowie zajmują się głównie tematem wykluczania kobiet przez mowę nienawiści, więc brak Ci partnerów do rozwijania tych interesujących definicji.

  2.
  Jako start bridżysta rozróżniam analizy zachowań prowadzone w otwarte i w zamknięte karty. Twierdzę, że jeszcze dziś, prawie dwadzieścia lat po przygotowaniu programu AWS, ani ja, ani Ty ani nawet największy geniusz z tutejszego aeropagu, nie wie jak powinien wyglądać model szkoły XXI wieku, model relacji pomiędzy terytorialnymi wspólnotami samorządowymi, model rynku usług medycznych. A z emeryturami to sprawa jest super trudna. Opowieść, że ówcześni stratedzy nie przewidzieli czegoś co dopiero dzisiaj staje się jasne, jest zwykłym intelektualnym nadużyciem.

  Różne były prywatyzacje. Czasem były one zwykłymi złodziejstwami, czasami oddaniem kontroli nad infrastrukturą gospodarczą, najczęściej wprowadzeniem kapitału, technologii i pozycji w sieci dystrybucji. Żałuję, że nie wprowadzono instytucji Prokuratorii Generalnej. Chciano szybciej.
  Rozumiem, że znasz jakieś systematyki i statystyki patologii z lat 1997 - 2001. Opisz, będzie łatwiej rozmawiać.
 • @Andrzej Madej 09:18:30
  A propos zaś tej propagowanej nomadyzacji czyli praktycznie koczownictwa (czy także przez Pana?) to wg mnie także i ten TRYND:-) jest sztuczny i niezgodny z biologia, psychologia, socjologią itd człowieka. Kiedyś własnie za tego obrzydliwego PRLu nikt nikogo nie wyrzucał ze swojej Ojczyzny, wręcz przeciwnie granice były zamknięte. Obecnie to chyba najlepiej by było gdyby wszyscy Polacy wyjechali a tutaj sprowadziliby sie tani Chińczycy, Koreańczycy (których juz zatrudniono we Fiacie) itd. Bo po co tak daleko przenosic swoje kapitalistów fabryki do taniej siły roboczej, jak można jeszcze obnizyc kszty (na transporcie) i sprowadzic tania siłę roboczą na obszar B Unii Europejskiej. Należy więc wmówic Polakom że mają byc mobilni i wypier...c z Polski, by nie szpecili na tym rynku taniej siły roboczej.
 • @Andrzej Madej 09:18:30
  A propos jeszcze tego nieszczęsnego nomadyzmu (tak eufemistycznie określa się teraz emigrację za chlebem). Otóż jak Pan zapewne wie, człowiek rodzi sie w jakimś środowiku, zapuszcza Korzenie, tworzy więzi społeczne (rodzinne, przyjacielskiem koleżeńskie itd) ale i te związane ze swoja tożsamością, przynależnościa kulturową itd i teraz proszę sobie wyobrazic że co chwilę ktoś (albo coś- bezduszna ekonomia) każe Panu te więzi zrywac, zostawiac wszystko i zaczynac od nowa. Jak Pan myśli jakie to wszystko ma skutki na psychice tego tak przedmiotowo trakotowanego człowieka? Otóż, Proszę Pana, może to wszystko zobaczyc jak na obrazku np w Ameryce gdzie codziennoscia już są te strzelniny w szkołach, możemy to zobaczyc (te skutki mieszania kultur) np w Brukseli, gdzie do parlamentu dostało sie dwóch islamskich posłów i juz zapowiadaja wprowadzenie w całej Beligii Shariatu, Prosze Pana weźmy takie miasto jak Kopenhaga, gdzie dochodzi co dziennie do ok 50 strzelanin pomiędzy sprawdzonymi tam wyznawcami innych religii (tak to ujmijmy w skrócie) a broniącymi się duńczykami. Proszę Pana jak nam Gierek mówił że grozi nam ten Imperializm Amerykański (w domyśle z tą całą zachodnią zgnilizną) to uważaliśmy że jest to komunistyczna propaganda. Proszę Pana Globalny Kapitalizm zrabował nam Majatek Narodowy warty ok 1bln zł i zadłużył Nas wszystkich Polaków na kolejny 1bln zł. Jak Pan mysli jak to się skończy, dl anas wszystkich, także i tych może teraz dobrze sytuowanych którzy w związku z tym czują się bezpiecznie, nie muszą zrywac swoich wszystkich więzi... Czy aby napewno?
 • @Andrzej Madej 09:18:30
  Panie Andrzeju, proszę zobaczyc jak wyglądaja skutki nomadyzacji:
  http://ranger.nowyekran.pl/post/87574,bezdomni-polacy-w-holandii
  Te bezduszne terminy ekonomiczne są chyba najlepszym dowodem na to że... (prosze mi wybaczyc) te wszystkie Akademie Ekonomiczne należałoby w trybie pilnym z wielkim hukiem pozamykac.
  To już o wiele lepiej w Polsce było, gdy przedsiębiorstwami (państwowymi) zarządzali inżynierowie z awansu spoełcznego.
  Ja osobiście dziękuję za taką ekonomię
 • @Andrzej Madej 10:37:16
  Szkoda mi niedzieli na taką dyskusję. Masz rację, że żaden z nas nie wie jak będzie wyglądała edukacja w przyszłości. Tyle, że dla mnie to argument przeciw "reformom". Aby wyciągać wnioski przeciwne, trzeba być albo komuchem, albo "styropianową elitą". Komuchów się nie czepiam, bo to ich zbójeckie prawo. Wiadomo, że im nie chodzi o Polskę i gęby sobie "patriotyzmem" nie wycierają.
  Nawet jeśli masz rację, że ta styropianowa elita stanowi tylko 10% dawnej elity "opozycji", to dla samego faktu, że dopuścili do tego, by ten styropian był dla całej tej klasy reprezentatywny zasługują oni na pogardę.
 • @zbigniew1108 09:10:42
  Jak widac niestety, nie ma lekarstwa na to żeby ludzie zrozumieli że ich okradli. Zawsze znajdą się jacys którzy będą demagogicznie wychwalali że lepiej jest gdy naród nie ma majątku niz gdy go ma. Że majątkiem narodowym to będzie dobrze gospodarował tylko własciciel (tzn złodziej) prywatny, najlepiej zagraniczny. Zaś wmawianie ludzim że państwo nie powinno miec majątku jest demgagogia szytą tak grubymi nicmi że aż z daleka widac. Bo co to jest pańswto? Panstwo to przedstawiciele narodu którzy zostali wydelegowani do pełnienia róznych misji dla tego narodu m.in właśnie misji pilnowania by nikt temu narodowi nie rozkradł jego majątku, jego złóż surowcowych, itd. A demigodzy wmawiaja po pierwsze że państwo jest czymś oddzielnym od narodu a po drugie państwo jest od rozdawania majątku narodowego (czyli własnosci tego narodu) bo to niby państwo nie powinno żadnego majątku posiadac. Otóz jest w tym przewrotne demagogiczne kłamstwo: TO NIE PAŃSTWO JEST WŁAŚCICIELEM MAJATKU A TYLKO I WYŁACZNIE NARÓD. Więc państwo oszukało, zdradziło naród.
 • @wrzask 05:30:12
  Myślę że pompowanie przez państwo pieniędzy do prywatnej korporacji nie jest socjalizmem a tylko i wyłącznie dalszym ciągiem kapitalistycznej gry polegającej na prywatyzacji zysków i upaństwowieniu kosztów. Jest to stara kapitalistyczna praktyka. Gdy idzie dobrze to przejmuje się majątek (tak jak w Poslce) a gdy noga sie potknie to zaczyna sie mówic o konieczności państwowego interwencjonizmu.
  Socjalizm jest wtedy gdy majątek jest państwowy (a nie jak podawanym przez Pana przypadku- korporacyjny), pracuje nie dla wąskiej grupy właścicieli korporacji a dla narodu, finansuje tzw zdobycze socjalne narodu (czyli edukacja, służba zdrowia, emerytury, tania komunikacja będąca warunkiem rozwoju społeczeństw, itd, itd) i wtedy przesunięcia kapitałowe wewnatrz tego majatku (tzn gdy np jednej firmie państwowej trzeba pomóc) są czymś naturalnym i porządanym. Oczywiście taka organizacja nie wyklucza funkcjonowania Społecznej Gospodarki Rynkowej.
 • @wrzask 05:30:12
  No i mamy kolejny przykład w Polsce takich działań Kapitalizmu.
  http://media.wnet.nowyekran.pl/post/87590,dramatyczna-sytuacja-huty-warszawa
  Tylko czekac jak kapitalistyczna teraz Huta Warszawa wystąpi o interwencjonizm państwowy, żeby niby ratowac miejsca pracy. Klasyczy przykład upaństwowiania kosztów. Jak Pan widzi (ale i wszyscy piewcy oddawania Majątku Narodowego w prywatne obce ręce) "prywatyzacja" nie jest antidotum na dobre zarządzanie, gospodarowanie i kryzys.
  A niby dlaczego i z czego państwo czyli de facto naród ma ratowac kapitalistyczny teraz zakład. Jak nie potrafią gospodarowac to niech oddają to z powrotem Narodowi Polskiemu. A skąd my możemy wiedziec czy ten niby kryzys nie jest po to, by niejako na boku jeszcze wydrenowac poszczególne narody a przy okazji wyczyścic sobie jeszcze koszty. Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 13:54:48
  "Kapitalizm, jak sama nazwa wskazuje, jest niczym innym jak tylko i wyłącznie generowaniem wartości dodanej..."
  Nie.
  Nazwa kapitalizm pochodzi od łacińskiego "capite" a nie od angielskiego "capital".
 • @zadziwiony 08:47:16
  Zaburzoną empatię maja ci którzy chcą pomagać na cudzy koszt i metodami złodziejskimi.
 • @duszabar 10:00:08
  Myslę, że dokonujesz tutaj pewnej manipulacji:-)
  "po uczynkach ich poznacie".... a jaki ten kapitalizm jest, każdy widzi i nie pomogą tutaj żadne eufemizmy:-)
 • @Jan Paweł 12:57:21
  Każdy widzi socjalizm przewrotnie nazwany kapitalizmem, wystarczy spojrzeć na dowolny budżet krajów z naszego kręgu, strzelam, 80% jego zawartości redystrybucyjny socjalizm.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej